Robert Fico utŕžil Pyrrhovo víťazstvo, zamyslel sa Ján Figeľ

Jan figel
Ján Figeľ Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Marcové predčasné parlamentné voľby boli podľa predsedu KDH už tretie predčasné voľby, ktoré nemuseli byť, pretože boli výsledkom konfliktu v rámci vládnej koalície.

To neboli nevyhnutné alebo želané voľby, skôr boli cenou za európsku zodpovednosť Slovenska. Schválili sme euroval ako posledná zo 17-tich krajín v eurozóne a vládna koalícia zaplatila za to predčasnými voľbami. Robert Fico utŕžil možno Pyrrhovo víťazstvo,“ povedal Figeľ v rozhovore pre agentúru SITA.

„Všetky predčasné voľby prehrali tí, ktorí ich spôsobili, alebo vládnuca koalícia. Či už to bolo v období vlády Jozefa Moravčíka v roku 1994, alebo Mikuláša Dzurindu v roku 2006, alebo Ivety Radičovej v roku 2012. Takže toto nie je prekvapenie,“ konštatoval.

KDH skončilo vo voľbách ako najsilnejšia strana opozície, pritom z tých štandardných jediná, ktorá potvrdila predchádzajúci potenciál, respektíve navýšila ho zhruba 10-tisíc voličskými hlasmi. „Nebol som spokojný s výsledkom, ale cením si ho práve pre to všetko, čo sa tu dialo. Jednak sebadeštrukcia stredopravej koalície, veľké rozsiahle sklamanie voličov, pretože tak skoro vlády, ktoré konajú zodpovedne, alebo koalície, nekončia,“ povedal.

Podľa neho KDH nemusí byť najlepšie, ale musí byť lepšie. „Nemusíme byť prvý, ale musíme byť lepší. To je skôr etický ako matematický výraz,“ dodal. Hnutie sa podľa Figeľa usiluje o obnovu, omladenie, programovosť, profesionalitu.

Ten proces sa nekončí marcom, skôr nás pozval do novej situácie, kde KDH si je vedomé zodpovednosti aj po marci, za formovanie dôveryhodnej politickej alternatívy pre ľudí. Pre skutočné istoty, ktoré sa spájajú skôr s talentami človeka, s jeho pracovitosťou, tvorivosťou, schopnosťou, nie s tým, že na úrade vlády sedí niekto, kto to zariadi,“ vyhlásil.

Stav, do ktorého sa Slovensko v priebehu deviatich mesiacov od volieb dostáva podľa predsedu KDH potvrdzuje, že Robert Fico reprezentuje stabilitu ako vláda jednej strany, ale nereprezentuje zodpovednú politiku. „Iba stabilita nestačí. Iba stabilita moci alebo inštitúcie ešte nemusí znamenať riešenia potrebné pre ľudí,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie