Robert Fico zaútočil na Žitňanskú, ministerka úder vracia

Fico
BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej hrozí, že Smer-SD bude iniciovať návrh na vyslovenie nedôvery ministerke.

Najprv jej však predseda strany Robert Fico odkazuje, že má len dve možnosti – buď napraviť stav v justícii, ktorý podľa neho spôsobila, alebo sama odísť.

Fico tvrdí, že justícia nikdy nebola taká destabilizovaná, ako za súčasnej ministerky a vlády.

„Ministerka spravodlivosti pani Žitňanská sa počas 14 mesiacov, čo je ministerkou spravodlivosti, nezaoberala ničím iným, len ako zlikvidovať predsedu najvyššieho súdu Štefana Harabina, ako spolitizovať súdnictvo a ako dostať prokuratúru SR,“ vyhlásil Fico na tlačovej besede.

Podľa neho takúto politickú úlohu Žitňanská dostala v čase nástupu do funkcie a pustila sa do nej s „vervou najatého žoldniera“.

Fico tvrdí, že za tým je snaha vlády mať pod kontrolou celý trestný systém, čo potrebuje pre kriminalizáciu opozície, keďže podľa Fica sama nevie predložiť žiadny program. „Súdy a prokuratúru normalizujú v duchu 70. rokov minulého storočia,“ vyhlásil Fico.

Predseda Smeru-SD poukázal na novelu zákona o prokuratúre, kde ústavný súd pozastavil účinnosť podľa Fica podstatnej časti napadnutých ustanovení. „Dal za pravdu ostrej kritike, ktorá v čase prijímania zákona prišla zo strany opozície, odbornej verejnosti a prezidenta SR Ivana Gašparoviča,“ povedal Fico.

Poukázal aj na rezolúciu Európskej asociácie sudcov, ktorá vyjadrila vážne obavy, že viacero z noviel slovenských zákonov týkajúcich sa sudcov vedie k zvýšeniu celkového vplyvu vlády na súdnu moc a ohrozeniu nezávislosti sudcov a súdnej moci. „Je to len ďalší dôkaz, ako ministerka spravodlivosti a celá vláda SR zlyhávajú,“ tvrdí Fico.

Na jeho mieste by bola ticho

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si stojí za zmenami, ktoré urobila v súdnictve a nemieni odstúpiť. Reagovala tak na dnešné výzvy lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica, ktorý vidí pre Žitňanskú iba dve možnosti – napraviť podľa neho destabilizovaný stav justície a prokuratúry alebo odísť. Inak zvážia jej odvolanie.

Za súčasný stav v rezorte súdnictva je však podľa vyjadrenia ministerky Žitňanskej zodpovedný Robert Fico. „Na jeho mieste by som bola ticho. Politikum do rezortu súdnictva vniesol aj on. Po jeho vláde ostali na ministerstve veľké dlhy. Tie sme vyrovnali. Nikdy v minulosti nebolo súdnictvo tak otvorené verejnosti ako dnes. Dnes môže ísť verejnosť pozrieť na verejné konania tak na sudcov, ako aj na súdnych úradníkov, ktoré sú mimoriadne transparentné. Od prvého januára bude na súdoch nová výpočtová technika, takže sa budú robiť automatizované prepisy hovoreného slova, zverejňovanie súdnych rozhodnutí,“ povedala Žitňanská. Fica aj všetkých občanov ubezpečuje, že nepoľaví v plnení programového vyhlásenia a uznesení vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR