Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2016 KultúraUmenie od WBN/PRSITA Diskusia()

Robert Hromec vystavuje v Miláne svoje TICHO

Výstava z najnovšej tvorby v prestížnej Area35 Art Gallery potrvá do 13. augusta

Bratislava / Miláno, 16. jún 2016 (WBN/PR) – Talianska mekka výtvarného umenia Miláno už po piatykrát za ostatné dva roky ukazuje kultúrnej verejnosti diela slovenského výtvarníka Roberta Hromca. Od 15. júna do 13. augusta prebieha v Area35 Art Gallery rozsiahla samostatná výstava s názvom SILENZIO – Ticho. Verejnosť sa môže kochať takmer 30-timi 3D maľbami na hliníkovom plechu a 49 farebnými kresbami.

Diela, ktoré 46-ročný umelec v Miláne prezentuje, patria k jeho najnovšej tvorbe, vznikali v rokoch 2014 – 2016. Ústredným motívom sú profily ľudských tvárí. “Hromcove tváre nie sú strnulé, ich mimika je v pohybe. Komunikujú medzi sebou však tichom, lebo tichom sa dá povedať niekedy oveľa viac ako slovami. Ticho je dimenzia nášho vnútra, zdroj veľkej sily, cesta objavovania samého seba. Ticho môžeme počuť, z ticha sa môžeme učiť. Hromcove práce patria k tomu najlepšiemu a najinšpiratívnejšiemu, čo súčasné európske umenie ponúka,” okomentovala výstavu talianska kurátorka Arianna Grava. Ďalším silným motívom sú ruky. “Ruky sú nástrojom sily, autority i lásky, vedia pohladiť, dávať, ale aj brať a udrieť. Tváre aj ruky sú mojou inšpiráciou už dlhé roky, som rád, že zaujali aj v zahraničí,” vyznal sa Robert Hromec.

Súčasťou výstavy je aj exkluzívna dizajnérska skrinka s rovnomenným názvom Silenzio, ktorú Robert Hromec navrhol pre svetovú dizajnérsku nábytkársku spoločnosť Laura Meroni v limitovanej edícií len 33 kusov. Každý kus je precízna ručná práca, signovaná priamo Robertom Hromcom. Cena začína pri sume 12 000 €. O skrinku prejavili záujem zberatelia z celého sveta, vrátane arabského šejka. Premiéru mala v apríli 2016, taktiež v Miláne, na najväčšom európskom veľtrhu nábytku a dizajnu, kde zožala mimoriadny úspech.

Kto je Robert Hromec:

– Žilinský rodák (nar. 1970) vyštudoval v roku 1995 grafiku na City College v New Yorku, v roku 1998 absolvoval odbor maľba na Hunter College v New Yorku a v roku 2002 zavŕšil doktorandské štúdium na Katedre dizajnu Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V roku 1997 bol štipendistom na Slade School of Fine Art v Londýne. V rokoch 1992 až 1998 pracoval v Metropolitnom Múzeu umenia v New Yorku.

– Počas 25 ročnej umeleckej kariéry mal takmer 40 samostatných výstav po celom svete, jeho diela boli tiež súčasťou vyše 100 kolektívnych výstav.

– Jeho obrazy sú súčasťou prestížnych zbierok doma aj v zahraničí.

– Gro jeho tvorby je maľba na plechu, ide o vysoko sofistikovanú autorskú techniku s 3D efektami

– Kniha o jeho tvorbe “New Mixed-Media Paintings on Aluminum Plate” je ako jediná zo slovenskej výtvarnej scény zaradená do knižničného fondu americkej Kongresovej knižnice vo Washingtone a nachádza sa vo vyše 50 najnavštevovanejších umeleckých knižniciach v USA, ako sú Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum, MoMA New York a iné.

– Robert Hromec žije a tvorí v Bratislave. Je ženatý a má troch synov.

www.hromec.com

Odporúčané články

5 tajomstiev slávnych diel, o ktorých netuší 90 percent z nás Dve generácie umelcov spomínajú na sochára Jozefa Jankoviča, predstavili sa na výstave

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Umenie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...