Robotníci sa vrátili dokončiť zrútený most pri Kurimanoch

Pri Kurimanoch odstrelili most
Druhý pokus o riadené odstrelenie poškodenej dočasnej konštrukcie mosta na rozostavanom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov pri obci Kurimany v okrese Levoča sa vydaril. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Na moste pri Kurimanoch, kde si vlani v novembri zlyhanie podpernej konštrukcie a následný pád betónovej časti vyžiadal štyroch mŕtvych, sa začína opäť pracovať.

V stredu tam začali s úpravou podložia pre podpernú konštrukciu a navážaním panelov ako podkladu pre podpernú konštrukciu.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík, technológia výstavby objektu zostáva v zmysle pôvodnej dokumentácie k realizácii stavby. Pôvodný typ podpernej konštrukcie bude nahradený iným.

Skruž typu Weise, ktorá bola použitá v novembri 2012 pre výstavbu tohto mosta, Národná diaľničná spoločnosť dočasne zakázala používať na všetkých stavbách. Pre podpernú konštrukciu je v schvaľovacom procese subdodávateľ spoločnosť Technická obnova a ochrana železníc a.s., Žilina.

Obrazom: Zrútenie mosta pri Kurimanoch

V súlade s pôvodným harmonogramom prác bola predpokladaná lehota výstavby 30 mesiacov (914 dní) a I. úsek D1 Jánovce – Jablonov mal byť ukončený v decembri tohto roka. Oproti pôvodným plánom sa predpokladá oneskorenie o zhruba šesť mesiacov.

V piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30 pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov zlyhala podperná konštrukcia pri obci Kurimany. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov a šírke 15,25 metra. Nešťastie si vyžiadalo štyri životy, jedenásť ľudí sa zranilo. Príčiny nehody určí vyšetrovanie, ktoré stále pokračuje.

Obrazom: Odstrel zrúteného mosta pri Kurimanoch

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom