Rodičia pozor, box na desiatu Hello Kitty je nekvalitný

Hello kitty
Foto: Uvzsr.sk

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na hygienicky nevyhovujúci box na desiatu Hello Kitty.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný, výrobok odobrali pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave 30. októbra v predajni „HM Tesco Trnava“.

Podľa ÚVZ ide o box na desiatu Hello Kitty, Art. Number: 52771, EAN Kód: 8412497527717 od dovozcu: STOR S.L. Paseo General Martinez Campos 53, 280 10 Madrid, Spain, pôvodom z Číny. ÚVZ odporúča spotrebiteľom, aby „výrobok nekupovali, už kúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do predajne„.

Fľaša nespĺňa normy Únie

Laboratórne vyšetrenie boxu na desiatu v špecializovanom laboratóriu v Poprade podľa ÚVZ odhalilo, že fľaša z desiatového boxu „modeluje nealko nápoje, nekyslé potraviny, mliečne výrobky, čerstvé mäso“. Preto nespĺňa požiadavky platnej európskej legislatívy o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami.

Celú informáciu o nevyhovujúcom desiatovom boxe Hello Kitty aj s fotografiou možno nájsť na Uvzsr.sk.

Zdravie môže ohroziť aj tetovacia farba

ÚVZ SR takisto varuje Slovákov pred nebezpečnou farbou na tetovanie a leskom na pery. Agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Výrobky zachytil rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky Rapex vo Francúzsku a v Nemecku. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Prvou nebezpečnou je farba na tetovanie Bluebird black Ink značky Waverly Color Company, výrobná dávka/typ: Bluebird black Ink z USA. Farba sa nachádza v bielej plastovej fľaške s modrým nápisom.

Zistili v nej prítomnosť polycyklických aromatických uhľovodíkov, čo nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Kozmetika
Foto: Ec.europa.eu

Nebezpečný lesk na pery

Úrad verejného zdravotníctva varuje tiež pred leskom na pery Chocolate Spinkle Lip Gloss značky NPW, výrobná dávka/typ: 5.060081.144012, 5.060081.144005, 5.060081.143992, 5.060081.144029, 5.060081.144036. Krajinou pôvodu je Taiwan. Lesk sa nachádza v 1,6 g malých nádobkách, ktoré pripomínajú koláčiky.

Výrobky nie sú v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Sú totiž prezentované ako potraviny, čím by mohli byť zamenené za potraviny.

Kozmetika
Foto: Ec.europa.eu
Kozmetika
Foto: Ec.europa.eu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Rovný
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR