Rodičovský príspevok a prídavok na dieťa opäť nestúpnu

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Suma životného minima sa od júla tohto roka tretíkrát po sebe nezvýši. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálnych vecí. Znamená to, že viaceré rodinné dávky, ktorých nárast je naviazaný na zvýšenie životného minima, od začiatku budúceho roka opäť nestúpnu. Suma rodičovského príspevku tak zostane na úrovni 203,20 eura, ktorá platí od 1. januára 2014. Na sume 23,52 eura budúci rok zostane prídavok na dieťa.

Aktuálny koeficient životných nákladov nízkopríjmových domácností, ktorý je rozhodujúci pre úpravu súm životného minima, má hodnotu 0,994. To znamená, že ani tento rok sumy životného minima neklesnú,“ zdôvodnil rezort práce a sociálnych vecí nezvyšovanie sumy životného minima.

Dôvodom nezvyšovania sumy životného minima je pokles spotrebiteľských cien. „Pri zápornej inflácii ide o dočasný jav spôsobený hospodárskou a finančnou krízou v poslednom období, ako aj znížením DPH na základné potraviny z 20 % na 10 %,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Sociálnej poisťovne Michal Stuška. Ako pokračoval, práve pre tento jav rezort práce v roku 2014 prijal novelu zákona o životnom minime, ktorým sa v prípade deflácie sumy životného minima neupravujú.

Podľa posledných makroekonomických prognóz Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR by budúci rok mala inflácia nízkopríjmových domácností dosiahnuť úroveň 1,5 %. Preto v súčasnosti nad zmenou valorizačného mechanizmu životného minima, ani inými zmenami v zákone o životnom minime, neuvažujeme,“ dodal hovorca rezortu práce a sociálnych vecí.

Od začiatku júla tohto roka bude suma životného minima na jednu plnoletú fyzickú osobu naďalej 198,09 eura. Ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu, suma zostane výške 138,19 eura a pri zaopatrenom neplnoletom dieťati alebo nezaopatrenom dieťati 90,42 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR