Rodiny obetí po spadnutom moste dostanú 33-tisíc eur

Riadené ostrelenie
Druhý pokus o riadené odstrelenie poškodenej dočasnej konštrukcie mosta na rozostavanom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov pri obci Kurimany v okrese Levoča sa vydaril. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Stavebné firmy navrhli odškodniť rodiny každej obete nešťastia pri stavbe diaľničného mosta pri Iliašovciach sumou 33 tis. eur.

Podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja ihneď majú vyplatiť 10 tis. eur a zvyšok v pravidelných kvartálnych splátkach do konca roku 2013. „My sme tento návrh vzali na vedomie. Okrem toho majú rodiny zosnulých zamestnancov nárok na dávky aj od Sociálnej poisťovne,“ informoval v piatok agentúru SITA hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Minister dopravy Ján Počiatek jasne deklaroval, že vláda sa postará o pozostalých bez ohľadu na to, či išlo o zamestnancov, alebo živnostníkov.

Pri stavbe mosta na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov počas betonáže 2. novembra zlyhala pevná podperná skruž. Tragédia si vyžiadala štyri životy a jedenásť zranených robotníkov.

Zrútený most pri Kurimanoch

Generálnym dodávateľom stavby západného, deväťkilometrového úseku diaľnice pri Levoči je stavebné združenie v zložení Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s. Zmluvná cena prác, ktoré začali v lete minulého roka a ukončené by mali byť do konca roka 2013, je okolo 60 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Predpokladaná cena podľa štátnej expertízy bola 95 mil. eur. Bögl a Krýsl mal na starosti výstavbu mosta, kde sa stalo nešťastie. Česká spoločnosť si betonáž na moste objednala u prešovskej firmy Semos spol. s r.o. a tá sa dohodla na dodávke podpernej konštrukcie s firmou Skruže Weise SK k.s.

Z desiatich mostov na prvom úseku D1 Jánovce – Jablonov zodpovedá český dodávateľ za stavbu piatich, z toho štyri má postaviť sám.

Predpokladá sa, že jednou z príčin tragédie mohol byť chybný statický výpočet použitej podpernej skruže, prípadne zlyhanie stavebného dozoru, ktorý vykonáva Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Podľa neoficiálnych informácií by celkové príčiny nešťastia a zlyhania podpernej skruže po vypracovaní znaleckého posudku mohli byť známe na jar budúceho roka, vyšetrovanie by malo trvať do konca tohto roka.

Búranie zvyšku spadnutého mosta

Spoločnosť Bögl a Krýsl rokuje spolu so svojimi zmluvnými partnermi a príslušnými slovenskými orgánmi a poisťovňami o ďalšom zmiernení následkov nehody pre postihnutých a ich rodiny nad rámec už realizovaných sociálnych opatrení od dodávateľských firiem.

Ako firma informovala, s rodinami postihnutých sa na bezprostrednej výpomoci dohodli už krátko po nehode a pred vyšetrením jej príčin. Finančná podpora bude vo výške celých miezd do konca tohto roka, všetky podrobnosti o ďalších humanitárnych opatreniach firma v piatok odovzdala ministerstvu.

„V žiadnom prípade sa nezriekame morálnej zodpovednosti za straty na životoch ani za zranených,“ potvrdil výkonný riaditeľ spoločnosti Jozef Krýsl. „V posledných dňoch sme vykonali dôkladnú kontrolu vykonávacej dokumentácie aj všetkých našich krokov pri výstavbe mosta. Žiadne vlastné profesijné pochybenia sme nezistili,“ uviedol ďalej Krýsl.

Aj napriek tomu je podľa neho spoločnosť spolu so svojimi partnermi a v spolupráci s rezortom dopravy pripravená podieľať sa na ďalších humanitárnych opatreniach, ktoré by pomohli zlepšiť situáciu dotknutých rodín nad rámec plnenia poisťovní a platieb od Sociálnej poisťovne.

Bögl a Krýsl je znepokojená, že sa poľutovaniahodná nehoda stala predmetom politických šarvátok na najvyššej úrovni. „Tá nehoda mala svoje príčiny a tie je potrebné dokonalo vyšetriť. Robiť predčasné závery a označovať vinníkov vopred je nielen neprofesionálne, ale navyše to významným spôsobom poškodzuje medzipodnikové aj medziľudské vzťahy,“ dodal Krýsl s tým, že to nepomôže rodinám postihnutých ani dokončeniu diela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Počiatek