Európa zažila najteplejší rok v histórii. Extrémne výkyvy počasia sužovali aj Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
teplomer, horúčavy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rok 2020 bol v Európe najteplejším za posledných 140 rokov. Na tlačovej konferencii to povedal klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho.

Zem sa oteplila o 1,25 stupňa Celzia

Oproti obdobiu spred priemyselnej revolúcie sa Zem v priemere oteplila o 1,25 stupňa Celzia. Oteplenie, ktoré Zem prekonala za posledných 40 rokov, by podľa Pecha pred priemyselnou revolúciou trvalo aj niekoľko tisíc rokov. Globálne bol vlaňajšok spolu s rokom 2016 najteplejší.

Pecho uviedol, že globálne otepľovanie naberá na akcelerácii. Oproti priemernej teplote na Slovensku v rokoch 1981 až 2010 bol rok 2020 v priemere teplejší o 1,3 stupňa Celzia, oproti priemeru z rokov 1961 až 1990 bol teplejší o 1,9 stupňa Celzia.

Rok 2020 sužovali aj veľké zrážkové výkyvy

Klimatológ Pavol Faško uviedol, že rok 2020 bol z pohľadu zrážok nadnormálny, sprevádzali ho však veľké zrážkové výkyvy. Kým v období od 10. marca do 15. mája minulého roka sužovalo Slovensko extrémne sucho, leto bolo sprevádzané silnými, v niektorých prípadoch až extrémnymi búrkami.

Najvyšší celkový úhrn zrážok bol zaznamenaný na meteorologickej stanici Muránska Huta – Predná hora na hornom Gemeri, kde spadlo vlani celkovo 678 milimetrov zrážok.

Na niektorých miestach Slovenska podľa Faška vlani napadlo 400 percent zrážok oproti normálu. Príkladom je merná stanica v Zlatnej na Ostrove (okres Komárno), kde 17. augusta napadlo 155 milimetrov zrážok, čo bol 14. najvyšší úhrn zrážok zaznamenaný na území Slovenska.

Faško dodal, že v roku 2020 bol zaznamenaný na niekoľkých miestach Slovenska aj najdlhší slnečný svit od roku 1961 alebo roku 1951.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef PechoPavol Faško
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav