Rok bez cukru: Rodina žila 365 dní bez sladkého jedu

Placinky, sladkosť, jedlo
Foto: Shutterstock

Keď Američanka Eve Schaub narazila na znepokojujúce informácie o účinkoch cukru na ľudský organizmus, rozhodla sa pre rázny krok. Spolu s manželom a dvomi dcérami Gretou (6) a Ilsou (11) sa pustili do zaujímavej výzvy – na jeden rok vylúčiť zo stravy akýkoľvek pridaný cukor.

žena, cukor, srdce, láska, sladkosť
Foto: diariofemenino.com

„Nazvite ma bláznom, ale vylúčenie cukru na jeden rok mi pripadalo ako úžasné dobrodružstvo. Bola som zvedavá, čo sa stane. Chcela som vedieť, aké to bude ťažké a ako sa zmení moje varenie a nákupy,“ uviedla matka dvoch detí, ktorá bola presvedčená o tom, že rázny experiment bude mať pozitívne účinky na zdravie celej rodiny.

Biely jed?

Rafinovaná hmota vyprodukovaná priemyselnými procesmi nemá žiadne výživové hodnoty a podľa lekárov je zodpovedná nielen za obezitu a zubné kazy, ale prispieva aj k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, osteoporózy či Alzheimerovej choroby. Okrem toho cukor poškodzuje pečeň, mení štruktúru kolagénu, vedie k rýchlejšiemu starnutiu kože a niektorí odborníci ho vinia aj zo vzniku rakoviny.

Eve sa pri svojej výzve rozhodla z jedálničku vylúčiť všetky pridané cukry. „Vzdali sme sa všetkého, čo obsahovalo pridaný cukor, či už to bol cukor, med, melasu, javorový sirup, agáve či ovocné džúsy. Vylúčili sme aj všetko, čo obsahovalo rafinovaný cukor a alkohol. Pokiaľ cukor nebol pôvodnou súčasťou potravín, ako napríklad pri ovocí, nejedli sme ho,“ vysvetlila Eve. Prvé nákupy v obchodoch a študovanie etikiet žurnalistke na voľnej nohe trvali dlhé hodiny. Eve postupne zistila, že cukor je pridaný takmer všade – od tortíl, cez párky, kura, šalátové dressingy, chlieb, slané pochúťky či jedlo určené pre dojčatá. „A to všetko len preto, aby zvýraznil chuť jedla, predĺžil trvanlivosť a zlacnil výrobu balených potravín,“ myslí si Američanka.

Torta, koláče, sladkosti
Foto: Shutterstock

Citlivé jazyky

Cukor
Foto: www.everydayhealth.com

Kým manžel novú myšlienku prijal pozitívne, Greta a Ilsa neboli nadšené. Vzdať sa všetkých sladkostí či vianočných koláčov nebolo jednoduché, preto sa rodičia rozhodli pre jednu výnimku – raz za mesiac si každý člen rodiny mohol vybrať jeden zákusok či sladkosť podľa vlastného gusta. Aj tá však po čase chutila akosi neprirodzene. Po roku diéty nikto z rodiny výrazne neschudol, podľa Eve to však ani nebol cieľ experimentu.

„Všimli sme si iné zmeny. Naše jazyky a chute boli po čase iné. Sladké veci začali chutiť inak a na jeseň sa nám zdali až odpudivé. Cítili sme sa zdravšie, menej často sme boli chorí a keď už sme ochoreli, oveľa rýchlejšie sme sa zotavili. Deti nechýbali v škole tak často,“ hovorí Eve, ktorá si v septembri všimla šokujúcu zmenu. Jej manžel, ktorý oslavoval narodeniny, si objednal viacvrstvovú krémovo-banánovú tortu. „Môjmu citlivému jazyky chutila odporne sladko, boleli ma z nej zuby. Rozbolela ma hlava a srdce mi búšilo o život, cítila som sa hrozne,“ prezradila Eve, ktorá svoj kúsok torty nezvládla dojesť.

Obdobie po roku bez cukru

Cukor
Foto: www.everydayhealth.com

Aj napriek počiatočným ťažkostiam rodina Schaubových rok bez cukru úspešne zvládla. Čo sa stalo po tom, keď prísne pravidlá prestali platiť? „Po tomto roku síce občas zhrešíme, ale spôsob, akým sa stravujeme, je iný. Stále sa vyhýbame cukru v každodenných potravinách a dezerty si nechávame na špeciálne príležitosti. Zdá sa mi, že moje telo sa mi za to poďakovalo. Netrpím nedostatkom energie a keď nastane chrípkové obdobie, neskrývame sa s deťmi v posteli. Ochorieme oveľa zriedkavejšie a zotavíme sa rýchlejšie, lebo naše telá sú lepšie pripravené na boj bacilmi. Sme zdravší a silnejší a to je podstatné,“ vysvetlila Eve, ktorá svoju skúsenosť zhrnula aj v nedávno vydanej knihe Year of No Sugar: A Memoir.

„Každý musí urobiť rozhodnutia ohľadom stravy sám. Myslím si však, že nie je v poriadku, že látka, ktorá vôbec nie je nevinná, natoľko prevažuje v našej strave a veľakrát ani nevieme, že tam je. Nie som lekárka, nie som nutričná poradkyňa. Som len matka, ktorá sa vydala na dobrodružstvo,“ dodala Američanka.

www.huffingtonpost.com, www.everydayhealth.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom