Rokovania o liberalizácii víz medzi Tureckom a Úniou uviazli

Turecko
Foto: ilustračné, Thinkstock

Brusel 13. mája (WebNoviny.sk) – Rokovania medzi Európskou úniou a Tureckom o liberalizácii vízového styku uviazli na mŕtvom bode, vyhlásil v piatok po stretnutí s eurokomisárom pre rozširovanie únie Johannsom Hahnom v Bruseli turecký minister pre európske záležitosti Volkan Bozkir.

Podľa jeho slov by Európska komisia mala prísť „s novou formuláciou“ v záujme riešenia problému. Informovali o tom svetové agentúry. Ako však turecký vládny činiteľ priznal na tlačovej konferencii v Bruseli, osobne príliš neverí, že sa podarí dosiahnuť dohodu o liberalizácii vízového styku.

Európska únia a jej inštitúcie dali opakovane Ankare najavo, že predpokladom pre tento krok je splnenie všetkých 72 podmienok tureckou stranou vrátane úpravy antiteroristických zákonov. Zmenu týchto zákonov však turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmieta.

Práve tento aspekt označil Bozkir v piatok za „Achillovu pätu“ dohody EÚ-Turecko o migračnej kríze. Úprava tejto legislatívnej normy je v súčasnej situácii Turecka podľa jeho slov nerealizovateľná. Turecké antiteroristické zákony nie sú horšie, ako podobné normy v iných krajinách, zdôraznil a vyzval Európsku komisiu na prehodnotenie jej postoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan