Rokovania s Iránom o jadrovom programe mohli špehovať

V SAV spustili rozšírenú verziu superpočítača Aurel
Vo Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied v utorok 18. novembra slávnostne uviedli do prevádzky rozšírenú verziu superpočítača Aurel, ktorého výkon sa po inštalácii nových častí zvýšil o tretinu. Superpočítač používajú vedci od jesene 2012, pričom už pred svojim rozšírením patril medzi 500 najvýkonnejších počítačov na svete. Foto: SAV

BERLÍN 12. júna (WEBNOVINY) – Švajčiarske a rakúske orgány preverujú podozrenia z počítačovej špionáže, ktorej terčom boli údajne tamojšie hotely využívané pri medzinárodných rokovaniach o jadrovom programe Iránu. Kyberneticko-bezpečnostná firma Kaspersky s väzbami na ruskú rozviedku tento týždeň vyhlásila, že odhalila špionážnu kampaň so zameraním na jadrové rokovania, pričom použitý malvér označila za natoľko dômyselný, že podľa nej musel byť vyvinutý niektorou zo svetových vlád.

Hovorca švajčiarskej spolkovej prokuratúry André Marty vo štvrtok informoval, že vyšetrovanie vedú proti neznámym páchateľom a otvorili ho na základe správy švajčiarskej spravodajskej služby. Spolková vláda podľa neho požiadala o vyšetrovanie ešte 6. mája, na čo pracovníci 12. mája prehľadali jeden zo ženevských hotelov a zaistili nešpecifikované informačné technológie. Hovorca odmietol prezradiť, či boli zadržané nejaké osoby.

Rokovania skupiny šiestich svetových mocností (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) s Iránom sa v uplynulých mesiacoch odohrávali prevažne vo Švajčiarsku a v Rakúsku. Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová potvrdila, že podozreniami zo špionáže sa zaoberajú aj rakúske orgány, čo však ďalej nerozviedla.

Dosiahnutie konečnej dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu sa predpokladá v lehote do 30. júna. Iránsky veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu Rezá Nadžafí sa pre štátnu televíziu vyjadril, že správy o počítačovej špionáži ho neprekvapili a vyjednávači islamskej republiky podnikli „preventívne opatrenia“ proti úniku informácií.

Denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na bývalých predstaviteľov amerických spravodajských služieb pripisuje špionáž Izraelu, ktorý črtajúcu sa dohodu so znepriateleným Iránom odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom