Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukrajina plyn
Foto: SITA/AP
16. júna 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Rokovania zlyhali, Rusi zastavili dodávky plynu pre Ukrajinu

KYJEV/MOSKVA 16. júna (WEBNOVINY) – Rusko v pondelok zastavilo všetky dodávky plynu pre Kyjev, informoval ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Zároveň dodal, že garantuje, že dodávky plynu pre všetkých európskych klientov ruského producenta cez ukrajinské potrubie by mali pokračovať. „Chceli by sme oznámiť, že dodávky plynu na Ukrajinu boli obmedzené na nulu,“ uviedol Prodan na tlačovej konferencii.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Spoločnosť Gazprom v pondelok informovala, že dodávky zemného plynu z Ruska pre európskych odberateľov budú pokračovať v „plnom objeme“, za bezpečnosť tranzitu cez územie Ukrajiny však zodpovedá tamojšia štátna energetická spoločnosť Naftogaz. Zhruba 15 percent dodávok zemného plynu pre Európu prichádza z Ruska cez Ukrajinu.

Predtým v pondelok o 8:00 SELČ uplynul termín, dokedy sa mali Naftogaz a Gazprom dohodnúť na vyriešení sporu o dlhu Ukrajiny za odobratý plyn a na cene budúcich dodávok. „Dodávky plynu pre európskych zákazníkov pokračujú v plnom objeme a ukrajinský Naftogaz je povinný zabezpečiť tranzit,“ povedal novinárom hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Zdroj z prostredia spoločnosti Gazprom pre agentúru Reuters uviedol, že Rusko Ukrajine obmedzilo dodávky plynu ihneď po uplynutí termínu, dokedy mal Kyjev podľa Moskvy uhradiť aspoň časť dlhu za odobratý plyn.

Ukrajina má vo svojich zásobníkoch uskladnených zhruba 12 miliárd kubických metrov plynu, čo by malo európskych odberateľov uchrániť pred prípadným náhlym obmedzením dodávok, ktoré do štátov EÚ prichádzajú cez Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Ukrajina dostane plyn až po zaplatení

Ruský Gazprom v pondelok oznámil, že Ukrajina v stanovenom termíne do 8:00 SELČ nezaplatila aspoň časť dlhu a za dodávky zemného plynu z Ruska.

„Dnes s účinnosťou od 10:00 moskovského času (8:00 SELČ) Gazprom na základe existujúceho kontraktu zaradil Naftogaz do režimu platieb vopred za dodávky plynu. S účinnosťou od dneška ukrajinská spoločnosť dostane ruský plyn iba vtedy, keď zaň zaplatí,“ uviedol v pondelok Gazprom vo vyhlásení.

Ukrajinský štátny podnik Naftogaz podľa Gazpromu neuhradil ani platby za jún, čo by mohlo podľa agentúry Reuters viest k zastaveniu dodávok pre Ukrajinu.

Moskva bude rokovať, až keď Ukrajina zaplatí dlh

Moskva je pripravená ďalej rokovať o dodávkach plynu pre Kyjev, ak Ukrajina splatí celý svoj dlh za dodaný plyn. Uviedol v pondelok ruský premiér Dmitrij Medvedev. „Nemali by sme ukončiť možnosť ďalšieho rokovania. Budeme pripravení pokračovať v rokovaniach pod podmienkou úplného splatenia dlhu,“ povedal Medvedev ruskému ministrovi energetiky Alexandrovi Novakovi a generálnemu riaditeľovi Gazpromu Alexejovi Millerovi.

Ukrajina prijala postoj, ktorý možno nazvať iba vydieranie, uviedol Miller. Dodal, že za plyn chceli platiť príliš nízku cenu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk zas obvinil Rusko, že schválne blokujú vyjednávanie, aby spôsobili Kyjevu problém s dodávkami plynu na nasledujúcu zimu. Uviedol tiež, že „to už nie je o plyne, ide o plán Ruska ako zničiť Ukrajinu…Je to ďalší krok proti ukrajinskému štátu a proti ukrajinskej nezávislosti.“

Sporná cena

Východisko zo zložitej situácie sa obe strany snažili nájsť aj počas nedeľňajších rozhovorov. Spoločnosť Gazprom po rokovaniach uviedla, že nepredĺži termín na splatenie dlhu.

Obrazom: Separatisti zostrelili ukrajinské lietadlo

Sporná je cena, ktorú by mala Ukrajina za plyn platiť. Kyjev presadzuje čiastku 268,5 USD za tisíc metrov kubických plynu, teda sumu, ktorú Gazprom ponúkol, kým bol pri moci Viktor Janukovyč. Ukrajina však minulý týždeň súhlasila s kompromisným návrhom, podľa ktorého by platila 326 USD za tisíc metrov kubických plynu.

Po odstúpení prezidenta Janukovyča Rusko žiadalo za plyn sumu 485 USD za tisíc metrov kubických plynu. Moskva neskôr Ukrajine ponúkla, že by jej odpustila exportné clo a Ukrajina by tak platila 385 USD za tisíc metrov kubických plynu. Pri posledných rokovaniach už ruská strana odmietla ísť s cenou plynu nižšie. „Takáto cena je pre Ukrajinu neakceptovateľná a Ukrajina ju nezaplatí,“ povedal Andrij Kobolev, šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz.

Rusko odmietlo kompromis

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger podľa vlastných slov prišiel počas rokovaní s kompromisným návrhom, ruská strana ho však odmietla. Navrhoval, že Ukrajina okamžite splatí dlh vo výške jednej miliardy dolárov.

Obrazom: Rozzúrení Ukrajinci odpovedali Rusom, atakovali ich ambasádu

Následne bude dlh splácať v mesačných splátkach, pričom bude platiť 385 USD za tisíc metrov kubických plynu v zimných mesiacoch a približne 300 USD za tisíc metrov kubických plynu v letných mesiacoch. „Gazprom tento balíček, môj návrh, neakceptoval,“ povedal Oettinger.

Oettinger v pondelok uviedol, že chce sprostredkovať ďalšie rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom. Cieľom podľa neho je, aby sa ďalšie kolo trojstranných rozhovorov uskutočnilo tento mesiac.

Odporúčané články

Ukrajina očakáva, že rozhovory o plyne budú pokračovať Rusko i naďalej trvá na uhradení časti dlhu Ukrajiny za plyn

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...