Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smer
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda strany Smer-SD Robert Fico (vľavo) počas prejavu v úvode pracovného snemu strany Smer-SD. Bratislava, 28. jún 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
27. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Roky zanechali jazvy, Smer je podľa Fica nebezpečný sám sebe

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Pätnásť rokov existencie Smeru-SD zanechalo podľa predsedu strany Roberta Fica na strane stopy a jazvy.

Strana musí zabrať

Ako povedal v sobotu na mimoriadnom pracovnom sneme v 50 minútovom prejave, pre stranu musí byť varovaním, že sa jej nepodarilo naplno zmobilizovať voličov v druhom kole regionálnych volieb v Banskej Bystrici, v 2. kole prezidentských volieb a v eurovoľbách. „Musíme zabrať nielen obsahovo, musíme sa správať na všetkých úrovniach, vo vláde, parlamente, samospráve, vo firmách ako sociálni demokrati. Žiaľ nie je to tak vždy. Objavujú sa prípady spanštenia strany. Je omylom politika, keď sa domnieva, že ľudia sú pre neho,“ vyhlásil Fico.

Od podpredsedov strany bude preto po sneme požadovať väčšiu politickú prácu v regiónoch. Avizoval, že bude viac výjazdov vlády do regiónov.

Klub vyzerá ako masa ľudí

Fico tiež v prejave avizoval, že prídu individuálne zmeny vo vláde a na postoch štátnych tajomníkov. Skritizoval aj poslanecký klub. „Málo využívame kapacitu 83 poslancov. Vyzerá ako masa ľudí, ktorá nás podporuje, ale len málo ľudí aktívne vystupuje. Ak by 83 poslancov využívalo prácu so študentmi, pomohlo by to strane. Musíme viac oživiť klub,“ vyhlásil. Fica mrzí, že je ako predseda konfrontovaný s aroganciou členov strany na okresnej úrovni.

„Niektorí sa správajú arogantne a mocensky. Prestali komunikovať so starostami. Dôjde preto k zmenám nielen vo vedení, ale aj v nižších štruktúrach,“ upozornil. Krajskí predsedovia majú navrhnúť výmeny v okresoch. Predsedníctvo potom rozhodne o krajských predsedoch. „Nie je možne, že nie sme schopní zmobilizovať 3000 voličov v eurovoľbách, ktoré nám chýbali k piatemu mandátu,“ konštatoval.

Dilema strany

Smer
Foto: SITA/Ján Slovák
Smer-SD je podľa Fica na trajektórii rastu. „Ale ak niekto môže ohroziť Smer, tak sme to my. My sme nebezpeční sami sebe. Je to dilema strany, ktorá vyrástla za 15 rokov. Ak dnes niekto môže ohroziť Smer, sme to my, jeho predstavitelia,“ vyhlásil.

Fico je presvedčený, že v komunálnych voľbách Smer-SD obháji svoje pozície.

Zároveň pripomenul, že v decembri bude výročný snem pri 15. výročí vzniku strany. „Sme jediná strana, ktorá sa neoslabila delením. To je absolútny zázrak. S výnimkou jedného poslanca neodišiel žiaden poslanec. Nikdy sme neboli mediálnou bublinou, alebo čistým marketingovým produktom. Smer je pilierom slovenského politického systému. A to napriek neustálemu mediálnemu tlaku.“

Minimálna mzda za ostatné funkcie

Smer musí podľa Fica prísť s iniciatívou, že ústavní činiteľ s viacerými funkciami bude poberať len jeden plat, ktorý si vyberie. Za výkon ostatných funkcií bude poberať len minimálnu mzdu. Uznesenie snemu uloží podľa Fica vykonať personály audit nominantov Smeru-SD v štátnej správe a v manažérskych pozíciách.

Okrem prehodnotenia nominantov, užšie vedenie by malo vypracovať etický kódex predstaviteľa Smeru so sankciami za jeho nedodržiavanie. Okresným, krajským štruktúram a poslancom NR SR dal úlohu, aby sumarizovali požiadavky ľudí na zmenu právnych predpisov.

Smer
Foto: SITA/Ján Slovák

Fico upozornil v prejave na klesajúcu nezamestnanosť. Podľa neho predpovede sú povzbudzujúce, hovoria o vytváraní tisícok pracovných miest. Pripomenul, že vláda urobila poriadok v daňovom systéme. „Keď už nič iné, tak vyradenie z procedúry nadmerného deficitu a získanie peňazí z eurofondov sú obrovským úspechom vládnutia. Tieto úspechy však verejnosť automaticky nevníma,“ vyhlásil predseda Smeru-SD s tým, že aj keď ceny už nerastú, ľudia majú pocit, že je drahšie a horšie. „Ľudia nás nebudú hodnotiť za konsolidáciu verejných financií, ale za budúcnosť a čo im ponúkneme. Sociálna demokracia nemôže prepadnúť individualizmu a predstave, že charita môže nahradiť štát. Technokratické rozhodnutia konsolidácie nás nesmú zviesť z cesty sociálneho štátu a solidarity,“ zdôraznil.

Podpora hospodárskeho rastu

Smer
Foto: SITA/Ján Slovák
Vládna väčšina bude podľa Fica pokračovať v plnení programového vyhlásenia vlády (PVV). „Nemáme dôvod robiť revíziu PVV,“ uviedol. Cieľom PVV bola podľa neho ochrana ľudí pred krízou, stlačenie deficitu pod tri percentá, podpora hospodárskeho rastu a cenová stabilita.

„Môžeme konštatovať, že tieto veci máme splnené. Máme dôvod správať sa viac sociálnodemokraticky ako inokedy,“ konštatoval.

Vláda chce podľa Fica podporovať hospodársky rast nad úrovňou tri percentá HDP, čo zvýši počet pracovných miest. Bude robiť tak, aby rástli reálne mzdy. Fico avizuje vyváženú enviromentálnu politiku, aby sa nenarušila konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva. „Budeme sa správať tak, aby sme znížili nezamestnanosť na priemer krajín eurozóny,“ povedal.

Vláda sa bude správať tak, aby podporila cenovú stabilitu energií pre občanov i priemysel. „Pri pravicovej vláde ceny stúpajú, pri ľavicovej vláde sú stabilné, alebo klesajú,“ povedal.

V zahraničnej politike vláda sa bude podľa Fica správať tak, aby netrpeli národné a štátne záujmy SR. „Jediný sme ukázali solidaritu voči Ukrajine, ostatní robia obchod. Pred rokom 1989 nás učili nenávidieť západ. Dnes nás chce niekto naučiť nenávidieť východ. To musíme odmietnuť. Zachovajme si zdravý rozum,“ vyhlásil Fico.

Obdobie poznačené krízou

Fico avizoval, že na pracovnom sneme si chce Smer-SD povedať, v akom stave sa nachádza. „Chceme si otvorene povedať, kde sa nachádzame, čo ešte musíme spraviť na naplnenie programového vyhlásenia a v akom stave je strana a čo treba spraviť, aby sme obhájili svoje postavenie,“ hovoril Fico.

Pripomenul, že vláda je stále v období, ktoré je poznačené krízou. Podľa predsedu Smeru musela vláda prijať na udržanie normálneho chodu štátu spoločne na úrovni EÚ bezprecedentné rozhodnutia. Fico hovoril, že pred parlamentnými voľbami v marci 2012, ale aj po zostavení vlády, bol Smer obviňovaný, že ako sociálni demokrati pôjdu gréckou cestou. „Jednoducho nás obviňovali, že nedokážeme dostať verejné financie pod kontrolu. Dnes môžeme povedať, že štekali na nesprávny strom,“ rečnil Fico. Úsilie vlády spolu s vonkajšími pozitívnymi faktormi viedlo podľa Fica k pozitívnym výsledkom, ktoré umožnia prijať balík pre ľudí.

Fico po svojom vystúpení požiadal o zvolanie užšieho vedenia strany

Na snem prišlo 246 delegátov, čo je 91 percent pozvaných delegátov. Za predsedajúceho snemu bol zvolený Pavol Paška. Marek Maďarič nebol ani v predsedníctve snemu.

Odporúčané články

Zmeny v Smere sú nejasné, Maďarič zrejme kandidovať nebude V Smere by malo dôjsť k viacerým zmenám, myslí si Maďarič

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...