Rómom by za priestupky mali strhávať dávky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rómovia
Ilustračné foto Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Prvý zákon rómskej reformy chce riešiť takzvanú priestupkovú imunitu sociálne odkázaných ľudí.

Agentúre SITA to povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Zákon sa rozhodol pripraviť ako vládny, nech do pripomienkového konania vstúpi každý, kto k tejto problematike má čo povedať. Predstaviť ho plánuje v najbližších dňoch.

Zákonom chce zmeniť súčasný právny stav, ktorý podľa tvorcov reformy umožňuje, aby sociálne odkázaný človek mohol de facto beztrestne páchať ľubovoľný počet priestupkov, keďže nemá na zaplatenie pokút.

Peniaze z dávky ako pokuta

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Podstatou zákona má podľa Pollákových slov byť, že ľudia, od ktorých nie je možné vymôcť za priestupkovú činnosť peniaze, dostanú dávky od štátu znížené o sumu vo výške pokuty.

Ak nevyplatia svoj dlh voči orgánom, zníži sa im ktorákoľvek dávka dostupná v systéme. Kľúč, podľa ktorého sa postihy na dávkach prejavia, Pollák zatiaľ nekonkretizoval.

Na jeseň minulého roka tvorcovia reformy Peter Pollák, minister vnútra Robert Kaliňák a šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič vyslovili v dokumente Správna cesta stanovisko, že „chronické protiprávne konania nesmú zostať bez primeranej reakcie štátu„.

Preto sa rozhodli navrhnúť opatrenia, na základe ktorých štát porušovateľom poriadku neposkytne niektoré dávky ani inú pomoc, alebo im ich poskytne alternatívnymi formami.

Kaníkov návrh neprešiel

Kaník
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Priestupkovú imunitu chcel novelou zákona riešiť aj poslanec NR SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

Problémom v jej prekonávaní sú podľa poslanca aj sumy, ktoré si ako odmenu pri vymáhaní účtujú exekútori.

Súčasná právna úprava podľa neho vytvára stav, kedy pri malých dlžných sumách vymáhaných exekútormi, výška konečnej sumy často výrazne presahuje výšku pôvodnej pohľadávky.

Je to neproporcionálne a neadekvátne, píše vo svojom návhu.

Kaníkova novela exekučného zákona preto navrhovala takú právnu úpravu, ktorá by znemožnila, aby odmena exekútora presiahla hodnotu samotnej dlžoby. Pollák vysvetľuje, že jeho zákon neráta ani s nákladmi na exekútora, keďže sa priamo zoberie z dávok.

Splnomocnenec sa v pondelok 4. marca na pôde parlamentu pracovne stretne so zástupcami rómskych mimovládnych organizácií a politických strán. Diskutovať chce o problémoch, ktoré ich trápia. Ako Pollák povedal, je dôležité, aby sa k téme vyjadrili aj samotní Rómovia, keďže zatiaľ tak robia hlavne „bratislavské“ organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičĽudovít KaníkPeter PollákRobert Kaliňák