Rómov strážili ťažkoodenci, Marián Kotleba prišiel upratovať

Kotleba and romovia
Prívrženci Mariána Kotlebu sa na jeho výzvu na upratovanie zhromaždili za asistencie polície v Krásnohorskom Podhradí. Foto: SITA//Ivan Fleischer

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE 29. septembra (WEBNOVINY) – Vyhlásenia Mariána Kotlebu ako aj zverejnené informácie o „upratovaní“ v Krásnohorskom podhradí v okrese Rožňava viedli políciu ešte v piatok k začatiu trestného stíhania vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody.

Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, „v rámci vyšetrovania podozrenia z prípravy vyššie uvedených trestných činov boli vypočuté zatiaľ štyri osoby, z ktorých jedna bola predvedená, nakoľko odmietla prevziať predvolanie, tri osoby sa dobrovoľne dostavili na výsluch. Tieto úkony sa museli vykonávať z dôvodu ich neodkladnosti,“ dodala.

Marián Kotleba a ďalší traja ľudia sa napokon so súhlasom polície dostali do rómskej osady k pozemku, o ktorom Kotleba tvrdí, že je jeho vlastníkom. Situácia v obci a v osade je stabilizovaná a polícia ju nepretržite monitoruje. „Kým v dopoludňajších hodinách bolo v centre obci približne 170 osôb, teraz sa ich tam nachádza asi 60 až 70,“ uviedla Mesárová.

Obrazom: Kotlebovci prišli upratať čierne stavby

Krátko pred 16:00 sa prívrženci Mariána Kotlebu opäť vydali z centra Krásnohorského Podradia v okrese Rožňava smerom k rómskej osade. Tu ich však zastavil kordón policajných ťažkoodencov.

Po chvíli dorazil aj Kotleba, ktorého policajti pustili do osady.

Svojim prívržencom oznámil, že si ide identifikovať pozemok a po jeho identifikácii sa bude pokračovať v „upratovaní„. Zároveň vyzval svojich priaznivcov, aby rešpektovali výzvy polície.

Kotlebovci začali s policajtmi diskutovať

Kotleba
Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

Približne o 13:00 sa niekoľko stoviek prívržencov Mariána Kotlebu a Ľudovej strany Naše Slovensko vybralo z centra Krásnohorského Podhradia v okrese Rožňava smerom k miestnej rómskej osade.

Po pár desiatkach metrov však narazili na policajný kordón. Veliaci policajt ich vyzval, aby sa otočili, pretože ďalej ich nepustia. Dôvodom malo byť riziko ohrozenia života a zdravia. To sa pochodujúcim nepáčilo a začali s policajtmi „diskutovať“.

Z davu sa ozývali heslá ako „Policajný štát!“ alebo “Poďte s nami!“. Niekoľko iniciatívnych jednotlivcov vyzývalo policajtov, aby chránili poctivých ľudí a nie tých, ktorí páchajú rôznu trestnú činnosť, neprispôsobivých a asociálov.

Po niekoľkých desiatkach minút sa pochodujúci otočili a vrátili sa späť do centra obce. Policajti naďalej zostávajú na svojich miestach.

Majiteľa pozemkov policajti ráno vytiahli z postele

Kotleba and romovia
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Na čele pochodujúcich šiel Štefan Sanislo, jeden z majiteľov pozemkov, na ktorých stoja nelegálne stavby. Ani toho však policajti nepustili ďalej. Ako povedal Sanislo novinárom, dnes ráno ho policajti „vytiahli z postele“ a predviedli na vypočutie. Po pár hodinách ho pustili.

Na dnes avizované „upratovanie“ Mariánom Kotlebom v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava je monitorované veľkým počtom policajtov.

Všetky prístupové cesty a trasy k miestnej rómskej osade blokujú desiatky policajných ťažkoodencov.

Polícia kontroluje každé auto, ktoré by sa chcelo dostať k rómskej osade. V samotnej obci je zatiaľ pokoj. Momentálne je v centre obce viac novinárov ako prívržencov Mariána Kotlebu.

Mariána Kotlebu vraj zadržali

Kotleba and romovia
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Dnes dopoludnia sa mala konať tlačová beseda Mariána Kotlebu, avšak podľa nepotvrdených informácií Kotlebu zadržali policajti. Ako informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, na polícii vypočuli zatiaľ štyroch ľudí.

Prítomnosť veľkého počtu ťažkoodencov pred rómskou osadou okomentoval jeden z miestnych obyvateľov vetou, že „sú obrátení nesprávnym smerom“, aj keď podľa neho spolužitie s miestnymi Rómami je v podstate bez väčších problém, tie spôsobujú hlavne novoprisťahovaní obyvatelia osady.

Zároveň poznamenal, že tento problém začína byť veľmi vážny, keďže na túto komunitu idú veľké peniaze v podobe dávok a štátnej podpory. Problém s Rómami je však podľa neho nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ako Rumunsko či Bulharsko, a keď sa s tým niečo nebude robiť, bude to stále väčší problém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba