SNS útočí na splnomocnenca Rómov, má ísť o konflikt záujmov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter pollak
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti spôsobu práce splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka. Ako informoval predseda SNS Andrej Danko, prvou výhradou SNS je, že Pollák je poslancom NR SR a zároveň splnomocnencom vlády pre rómske komunity.

Podľa SNS ide o konflikt záujmov, keďže Pollák sedí na stoličke zákonodarnej moci a pracuje ako splnomocnenec vo výkonnej moci. Druhou vážnou výhradou SNS je nekoncepčnosť práce Polláka pri riešení rómskej problematiky.

Odporúčame:

Rómovia dostanú prácu aj bývanie, z dotácií si postavia domy

Pollák s Kaníkom predložia spoločné návrhy pre Rómov

„Prekvapivo začal návštevou Indiánov v USA, ktorých model chcel preniesť na Slovensko. Pri nástupe do funkcie Pollák a Igor Matovič, ako koaliční partneri Smeru, v rómskej otázke sľubovali geniálne riešenia pálčivých problémov. Dnes namiesto riešení s údivom a pohoršením pozorujeme, podľa akého kľúča zabezpečil vybraným rómskym rodinám stavebné pozemky a stavebný materiál,“ informoval Danko a upozornil, že schválenie svojpomocnej výstavby po troch domoch vo Veľkej Lomnici, Breznici a Humennom je len kvapka v mori a skôr protekčnou charitatívnou činnosťou, než koncepčné a celoplošné riešenie.

Pomoc by privítala nejedna rodina

Pollák si podľa Danka dovolil zadarmo vybaviť od samosprávy pozemky pre vybrané rodiny a dať financie na stavebný materiál.

„Takú pomoc by uvítala nejedna mladá rodina, nielen rómska. SNS takýto spôsob považuje za absolútne škandalózny, pretože je to cesta, ktorou sa u väčšiny Rómov znovu len vybuduje pocit, že všetko dostanú zadarmo, všetko im padne z neba, že sa niekto o nich vždy postará a že nemusia pracovať,“ povedal Danko s tým, že na Slovensku sú stovky až tisíce mladých rodín, ktoré potrebujú vyriešiť svoje bývanie a nemajú na to dostatok financií.

„Ak nepatria k rómskej menšine, s pomocou štátu, ani Petra Polláka rátať nemôžu. O tom, že by dostali zadarmo pozemok a stavebný materiál, môžu len snívať,“ informoval Danko a dodal, že SNS žiada okamžité zastavenie škandalózneho projektu pomoci vybraným rómskym rodinám. Zároveň žiada od splnomocnenca vlády, nech sa okamžite vzdá funkcie.

Romovia
ilustračné foto Foto: SITA/AP

SNS nenavrhuje ako riešiť problémy občanov

Splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák v reakcii uviedol, že Slovenská národná strana bola niekoľkokrát súčasťou vlády a mohla navrhovať opatrenia, ktorými by ovplyvnila postavenie obyvateľov rómskych komunít a tým by aj zlepšila životné podmienky ľudí žijúcich v susedstve obyvateľov chudobných osád.

„SNS nenavrhuje vo svojom stanovisku ako riešiť problémy občanov, tak ako to nerobila ani keď bola súčasťou vládnej koalície. Naopak, v čase, keď Slovenská národná strana mala svojho politického nominanta vo funkcii ministra výstavby, tak podporovala princíp nezásluhovosti, pretože podporovala výstavbu bytov, ku ktorým sa Rómovia dostali bez zásluh a zadarmo,“ povedal Pollák s tým, že program svojpomocnej výstavby domov je založený na participácií Rómov, pretože budúci nájomníci sa podieľajú na ich výstavbe a domy zostávajú majetkom obce.

Ako uviedol Pollák, riešenie problémov v rómskych komunitách má význam tak pre samotných Rómov, ktorí v nich žijú ako i pre majoritné obyvateľstvo. Vylúčenie Rómov zo spoločnosti má podľa Polláka aj svoj ekonomický rozmer.

„Zabezpečenie podmienok pre vzdelávanie rómskych detí a pracovných príležitostí pre Rómov povedie k vyššej ekonomickej produktivite, ako aj k vyššiemu finančnému prínosu vďaka nižším výdavkom štátu na sociálnu pomoc a vyšším príjmom z daní z príjmu,“ informoval Pollák.

Finančné zdroje boli v súlade s EÚ

Ako uvádza, splnomocnenec vlády pre rómske komunity je poradným orgánom vlády pre problematiku rómskych komunít v Slovenskej republike a realizuje opatrenia na zlepšenie ich postavenia a integráciu do spoločnosti. Jedným z nástrojov na zlepšenie postavenia rómskych komunít formou dočasných vyrovnávacích opatrení je aj systém poskytovania dotácií na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivej situácie rómskych komunít.

„V rámci systému boli verejné rozpočtové zdroje použité tak, aby boli v súlade s politikou vlády Slovenskej republiky a Európskej únie. V rámci uvedených politík je významnou otázkou zabezpečenie práva Rómov na bývanie a práva na zabezpečenie na primeranú pomoc od štátu,“ uvádza Pollák a dodáva, že finančné zdroje z tejto dotačnej schémy slúžia na riešenie niektorých akútnych a najzávažnejších problémov v rómskych komunitách.

O žiadostiach, ktoré budú podporené v rámci dotačnej schémy pritom rozhoduje nezávislá komisia zložená zo zástupcov ministerstiev. Komisia rozhodla aj o obciach v ktorých sa bude realizovať svojpomocná výstavba domov.

Peter Pollák
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák počas tlačovej besedy po skončení stretnutia s rómskymi starostami, zástupcami rómskych mimovládnych organizácií a aktivistami na tému: zefektívnilo sa čerpanie eurofondov pre marginalizované rómske komunity? a opatrenia splnomocnenca vlády realizované v súlade s reformou Správna cesta - Rómska reforma v roku 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

Poberá len poslanecký plat

„Svojpomocná výstavba a rekonštrukcie materských škôl a ďalšie žiadosti, ktoré boli podporené z dotačnej schémy v roku 2013 napomohli k nadobudnutiu pracovných zručností nezamestnaných Rómov a k ich uplatneniu sa na trhu práce. Sú to programy osožné nielen pre príslušníkov rómskej menšiny, ale aj majoritu,“ dodal Pollák.

K otázke svojich funkcií povedal, že ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity bol vymenovaný vládou v súlade so zákonom o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.

Svoju poradnú funkciu voči vláde Slovenskej republiky vykonáva v súlade so zákonom o štátnej službe, pričom jeho súčasne zastávané postavenie ústavného činiteľa – poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, nie je v kolízií so všeobecne záväznými právnymi predpismi, zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ani s ústavným rámcom vytyčujúcim politický systém Slovenskej republiky.

Napriek tomu, že zastáva dve funkcie, poberá len poslanecký plat, pričom funkčný plat splnomocnenca daruje na projekty v prospech komunít.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičPeter Pollák
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana