Rómovia pri Letanovciach čakali na urnu, ktorá nepríde

Krajské voľby v Letanovciach a okolí
Vajda Milan Kroščen (druhý sprava) z osady Strelník počas 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Prešovskom samosprávnom kraji. Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Spišský Štvrtok, 9. november 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

LETANOVCE 9. novembra (WEBNOVINY) –

Len minimum ľudí zatiaľ odvolilo v obci Letanovce v okrese Spišská Nová Ves.

Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie Jolany Hennelovej účasť na voľbách v Letanovciach je zatiaľ veľmi slabá.

Z približne 1470 zapísaných voličov prišlo za prvé tri hodiny voliť len 25 ľudí.

Vo volebnej miestnosti na obecnom úrade sú zapísaní aj voliči z osady Strelník, ktorí sa sem do nových domov len nedávno presťahovali zo starej osady Letanovský mlyn.

Z Letanovského mlyna mali k urnám necelý kilometer po asfaltovej ceste a na voľbách sa zúčastňovali.

Zo Strelníka je to po najkratšej poľnej ceste do Letanoviec 2,5 kilometra.

V osade Strelník žije približne 340 ľudí, ktorí môžu voliť. „Má tu prísť urna, a keď príde urna, pôjdem voliť,“ povedal pre SITA vajda osady Strelník Milan Kroščen.

Ak by pre neho prišlo auto, je ochotný ísť odvoliť aj priamo do obce. Kroščen predpokladá, že niektorí obyvatelia osady pôjdu na nákupy do Letanoviec a využijú možnosť zúčastniť sa na voľbách.

Obrazom: Krajské voľby v Letanovciach a okolí

Urnu do osady nedoručia

O tom, že by do osady Strelník mala prísť volebná urna nič nevie predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jolana Hennelová.

„Urna do osady nepôjde. Pôjde len k tým, ktorí si o to požiadajú zo zdravotných dôvodov alebo majú nejaký vážny problém,“ uviedla Hennelová. Aj v takom prípade zoberú členovia volebnej komisie prenosnú urnu a len toľko hlasovacích lístkov, koľko ľudí požiada o hlasovanie do prenosnej urny.

Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov môže volič požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov okrskovú volebnú komisiu o to, aby mohol hlasovať mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou.

Od volieb očakávajú prácu

Od volieb očakáva Milan Kroščen len jediné. „Prácu keby nám našli. Keby sa už dohodli, že vytvoríme nejakú stavbu, aby mali ľudia nejakú robotu,“ povedal Kroščen. V novej osade by privítal napríklad pílu, kde by mohli miestni obyvatelia vyrábať napríklad palety.

Dôležité podľa neho je, aby mali ľudia zabezpečené drevo na zimu. V osade by sa im tiež zišla škôlka a obchod. „Tak sme tu odtrhnutí, že sme na tom ešte horšie, ako sme tam boli,“ dodal Kroščen. Osade tiež chýba cesta, ktorá by ich spojila s centrom obce. Do obce sa obyvatelia Strelníka dostanú len okľukou po štátnej ceste alebo cez polia.

„Bola prisľúbená cesta, že sa nebude chodiť po hlavnej ceste, ale zatiaľ nič,“ uviedol Kroščen. Predvolebná kampaň podľa neho v obci vôbec nebola. Do osady neprišiel žiaden kandidát na predsedu či poslanca samosprávneho kraja. Kroščen je však presvedčený, že sa mu oplatí ísť voliť. „Mám rád ľudí, nech robia poriadky,“ povedal Kroščen.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom