Rómovia slávia Medzinárodný deň, nechcú byť cigánmi

Rómovia
Rómske etnikum. Foto: SITA/AP
Romovia
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Rómovia na celom svete dnes slávia Medzinárodný deň Rómov.

Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako pamätný deň na prvé celosvetové stretnutie Rómov, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Jeho účastníci sa dohodli na tom, že spoločne založia prvú medzinárodnú rómsku organizáciu – Internacional Romani Union.

“Zároveň sa dohodli aj na tom, že už nechcú, aby ich nazývali cigánmi. Preto požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného mena Róm, Rómovia a napokon sa prihlásili aj ku krajine svojho pôvodu, čiže k Indii, prijali rómsku vlajku a hymnu,” uviedla redaktorka rómskej internetovej televízie Gipsy Television Ivana Cibuľová.

Jej príbuzný MUDr. Ján Cibuľa bol jedným z iniciátorov historicky prvého Svetového kongresu Rómov v roku 1971.

Rómsku hymnu poznajú Rómovia pod viacerými názvami, napríklad “Gejľem, gejľem”, “Geľem, Geľem”, “Djelem, Djelem”, “Opre Roma”, či pod názvom “Romale, čhavale”.

“Jej melódia pochádza zo starobylej piesne, známej v Rumunsku a Srbsku, z prvej polovice 20. storočia. Rómska hymna často znie na stretnutiach aktivistov alebo pri oslavách práve Medzinárodného dňa Rómov,” vysvetlila Ivana Cibuľová z Gipsy Television.

Obrazom: Rómovia na Slovensku protestovali, chcú prácu

Na celom svete podľa Cibulovej žije asi 68 miliónov Rómov, 15 miliónov z nich v Európe. „Presné čísla nepoznáme, pretože pri sčítaní sa hlásia k iným národnostiam. Dôvod prečo to robia poznáme azda všetci. Rómovia majú zlé skúsenosti s predsudkami a diskrimináciou“.

Video: Rómska hymna

https://www.youtube.com/watch?v=2ojkq95qHo8

Podľa ostatného prieskumu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity žije na Slovensku asi 320 tisíc ľudí tohto etnika. V sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo 105,7 tisíc ľudí, čo predstavuje asi dve percentá z celkového počtu občanov SR. Ešte v roku 2001 sa k rómskej národnosti hlásilo necelých 90 tisíc obyvateľov (1,7 percenta) s trvalým pobytom v SR.

Peter pollak
Foto: SITA/Marián Peiger

Pri príležitosti medzinárodného dňa sa už v sobotu v Košiciach v priestoroch Historickej radnice uskutočnil Charitatívny rómsky bál. Organizovalo ho Rómske mediálne centrum v spolupráci s mestom Košice a Košice2013.

Záštitu nad podujatím mali splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a poslanec NR SR Peter Pollák, primátor mesta Košice a poslanec NR SR Richard Raši a zástupca komunity Olašských Rómov na Slovensku Karol Rafael.

Ako informovala programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, súčasťou bálu bola aj dražba obrazov, ktoré namaľovali deti z Materskej školy na Luniku IX pod vedením Helmuta Bistiku.

Deväť obrazov vydražili za 5 200 eur. Viaceré podujatia budú aj v pondelok v slovenských mestách.

Romovia
Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PollákRichard Raši