Rómovia vyzývajú Kaliňáka, aby posilnil hliadky v osadách

Rómovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) na čele s jej predsedom Václavom Kappelom vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby posilnil hliadky v osadách, kde Rómovia políciu nerešpektujú.

Ako pre agentúru SITA Kappel ďalej uviedol, v osade Zabijanec v obci Rudňany, kde Rómovia zranili pri akcii v nedeľu 2. augusta siedmich policajtov, sú jej obyvatelia veľmi agresívni. „Rómovia z okolitých osád sa k nej boja priblížiť, pretože ich miestni viackrát napadli,“ poznamenal.

RIS neverí tvrdeniu, že polícia príde do osady a začne Rómov biť „hlava-nehlava“ len tak bez príčiny.

„Vyjadrenia neprispôsobivých Rómov, že polícia ich napadla bezdôvodne, treba považovať za účelovo klamlivé len na svoju obhajobu,“ upozornil Kappel. Poukázal pritom i na prípad policajného zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou z júna 2013. Ako pokračoval, „je samozrejmosťou, že ak je napadnutý policajt, je jeho povinnosťou útočníka spacifikovať, a to platí pre všetkých bez rozdielu farby pleti či náboženskej príslušnosti“.

Polícia má v osadách rešpekt

Polícia jednotlivé bezpečnostné hrozby v problémových lokalitách vyhodnocuje a prijíma opatrenia, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík. Do niektorých osád sú už dnes počas výkonu služby presmerovávané napríklad pohotovostné motorizované jednotky (PMJ).

„Polícia má rešpekt v osadách a bude zasahovať voči tým, ktorí zákon porušujú, a to bez ohľadu na to, či ide o sociálne vylúčenú komunitu,“ vysvetlil s tým, že výsledkom policajnej akcie v osade Zabijanec je päť obvinených ľudí z útoku na verejného činiteľa.

V osade Zabijanec utrpeli zranenie siedmi policajti

Pri útoku v osade Zabijanec v obci Rudňany v Spišskonovoveskom okrese utrpeli siedmi policajti rôzne zranenia. Vyšetrovateľ zo Spišskej Novej Vsi obvinil v utorok 4. augusta zatiaľ päť osôb z útoku na verejného činiteľa, polícia zadržala predtým deväť útočníkov.

Ako uviedol košický policajný hovorca Alexander Szabó, obvinených umiestnili do cely policajného zaistenia. V prípade dokázania viny im hrozí jeden až päť rokov za mrežami. Vyšetrovanie pokračuje a orgány činné v trestnom konaní vykonávajú ďalšie potrebné procesné úkony. Na policajtov zaútočili miestni Rómovia, utrpeli rôzne zranenia s dĺžkou liečenia od štyroch do siedmich dní.

V nedeľu pred 20:00 požiadal miestny Róm políciu o pomoc s tým, že jeho deti a tehotnú manželku napadla skupina podgurážených Rómov. Keď na miesto prišla policajná hliadka z Markušoviec, napadla ju väčšia rómska skupina. Do policajtov hádzali kamene, sklenené fľaše a útočili na nich palicami. Preto sa hliadka stiahla a privolala pomoc. Na zásahu, ktorý trval od 20:10 do 24:00, sa zúčastnilo 22 policajtov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR