Rómovia z Letanoviec opúšťajú chatrče, dostali nové byty

Letanovce
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

LETANOVCE 2. októbra (WEBNOVINY) – V Letanovciach v okrese Spišská Nová Ves sa začalo veľké sťahovanie. Po približne desiatich rokoch príprav a výstavby sa do 96 nových nájomných bytov v lokalite Strelník začali sťahovať obyvatelia z osady Letanovský mlyn.

„Ešte predtým, ako sa začalo so sťahovaním sme uzavreli zmluvy o budúcich zmluvách, aby sme vedeli, kde kto bude bývať a tiež, aby sme vedeli, či sa všetci pomestia. Ide o 836 obyvateľov, ktorých evidujeme v rómskej osade pri Letanovskom mlyne,“ uviedol starosta Letanoviec Michal Urban.

Noví nájomníci takmer okamžite začali s rozoberaním starých chatrčí v osade Letanovský mlyn a sťahovaním sa do nových bytov v lokalite Strelník.

Jednou z podmienok presťahovania je zlikvidovanie starej chatrče. Približne do dvoch týždňov by tak mala celá osada Letanovský mlyn zmiznúť z mapy.

Nové byty dostanú nájomníci ako holobyty so základným sanitárnym vybavením. Podlahy, obklady či maľovky si už musia dokončiť sami. Byty pozostávajú zo vstupnej chodbičky, kuchyne, dvoch izieb a kúpeľne s toaletou.

Pri domoch sú prístrešky na uskladnenie dreva. Kúrenie v bytoch bude na tuhé palivo. V porovnaní s chatrčami v Letanovskom mlyne ide o výrazný kvalitatívny skok v bývaní obyvateľov osady.

Nájomníci musia zložiť zálohu

Letanovce
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Pri podpise zmluvy musia noví nájomníci zložiť zálohu 150 eur. Mesačné nájomné sa odvíja od podlahovej plochy, podľa starostu sa bude pohybovať okolo 50 až 55 eur.

Okrem toho budú musieť noví nájomníci platiť aj spotrebovanú elektrickú energiu a vodu.

Obec chce nájomné vyberať prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu cez príspevok na bývanie. Takýmto spôsobom by chcela obec vyriešiť aj možné problémy s platením za dodávku vody.

Obec už dopredu ráta, že niektorí môžu mať problém s platením, preto dala navŕtať v novej osade Strelník dve studne, ktoré budú slúžiť tým, ktorí si prestanú platiť za vodu a budú od nej odstavení.

V novej osade Strelník však chýba priame cestné spojenie s materskou obcou, škôlka, obchod, komunitné centrum, či iné vybavenie. „Čo sa týka materskej škôlky, obec je tak zadlžená, že to nevieme riešiť. Materská škola nefungovala ani v starej osade,“ povedal starosta.

Už od budúceho týždňa by mal byť presmerovaný školský autobus do novej osady. V novej lokalite je priestor aj na vytvorenie ďalších aktivít, ako je predajňa potravín. Podľa starostu aj niektorí obyvatelia osady majú živnosti, takže si budú môcť zriadiť v novej lokalite svoje prevádzky. Obec už eviduje záujem jedného podnikateľa, ktorý by si tu chcel otvoriť predajňu so základnými potravinami.

Problém trvá už desať rokov

Letanovce
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Riešiť problém so starou osadou Letanovský mlyn začali už pred viac ako desiatimi rokmi. V roku 2004 schválilo vtedajšie obecné zastupiteľstvo výkup pozemkov a vypracovanie projektovej dokumentácie.

Obec vtedy odkúpila približne šesť hektárov. Cena za meter štvorcový pozemkov bola 20 korún, čo je približne 0,66 eura. Výkup pozemkov a projekty stáli obec Letanovce okolo 0,3 mil. eur. Výstavba bytov bola rozdelená do štyroch etáp. „Najväčší problém boli financie,“ uviedol starosta.

Podľa pôvodných zámerov mali budúci nájomníci odpracovať 20 percent celkových nákladov. Neskôr však samotní

Rómovia odmietli pracovať a preto musela obec tieto práce zafinancovať. „Tieto problémy nás ťažia dodnes. Obec sa takýmto spôsobom zadlžila a táto ťarcha bude obec ešte dlho trápiť,“ povedal Urban.

V júni 2010 sa uskutočnila kolaudácia poslednej bytovky. Vtedy zostali nedokončené elektrické prípojky k domom, verejné osvetlenie a komunikácie. V tom čase už bolo preinvestovaných 3,2 mil. eur. Na chýbajúcu infraštruktúru poskytol premiér 319 800 eur. Celkové náklady na výstavbu novej osady vyčíslil starosta na 3,6 mil. eur, z toho 0,6 mil. eur investovala samotná obec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom