Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia
Foto: SITA/Ivan Fleischer
11. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Rómska reforma vraj funguje, podľa Szitovej žiadna nie je

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Rómska reforma funguje, vyhlásil v diskusnej relácii TA3 V politike splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. „My sme premeškali 22 rokov v riešení rómskej problematiky. Ak očakáva niekto, že zo dňa na deň zmeníme rómske komunity, nie je to možné. Som však presvedčený, že sme nastavili opatrenia, ktoré prinesú v blízkej budúcnosti efekt,“ povedal Pollák, ktorý zároveň vymenoval viacero dosiahnutých opatrení.

Rómovia si majú byty stavať sami

Postavili sme v minulom roku päť modulových škôl, tento rok ďalších 15, všetko sú to štátne prostriedky, ktoré využívame na to, aby sme odstránili nedostatok školských kapacít vo vysokých koncentráciách rómskych komunít,“ dodal.

Podľa splnomocnenca vlády tiež naštartovali projekt vysporiadania pozemkov pod rómskymi osadami a rozbehli program svojpomocnej výstavby. „Už nechceme, aby Rómom stavali byty firmy, ktoré si na tom zarobia, ale chceme, aby si to Rómovia sami postavili, aby nezískali tieto byty zadarmo,“ vysvetlil.

Naštartovali sme program zdravotných asistentov, dnes ich máme 160,“ hovoril ďalej. Za úspech považuje Pollák aj nový zákon o hmotnej núdzi. „Konečne urobili poriadok v priestupkovej imunite, ktorá do 1. januára 2014 v chudobných lokalitách existovala, keďže sociálny systém nedovoľoval nejako siahnuť na sociálne dávky,“ poznamenal.

Postavili sme 54 komunitných centier, ďalších 70 je pripravených na výstavbu. Spustili sme projekt rómskych občianskych hliadok, ktorý výrazne pomôže zmierňovať napätie medzi majoritou a rómskou komunitou,“ ukončil. Podľa rómskeho splnomocnenca je dnes veľmi dôležité investovať do vzdelávania rómskych detí, aby boli použiteľné na pracovnom trhu. Ak to neurobíme, vychováme podľa Polláka ďalšiu generáciu závislú na sociálnom systéme.

Neposunuli sme sa nikam

Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová si naopak myslí, že žiadna rómska reforma nie je. „Som sklamaná, pretože tie odkazy ľudí a nie iba Rómov, ale aj majority, sú také, že sa to napätie medzi dvoma skupinami zväčšuje. My dodnes čakáme, kde ta rómska reforma je. Ale ona nie je,“ uviedla. Keď podľa nej nastupoval splnomocnenec vlády za OĽaNO Peter Pollák, hovoril o tom, že pripravuje komplexnú reformu, ktorú nazvali správnou cestou.

Prvým zlým signálom bola skutočnosť, že celá téma Rómov sa dostala pod ministerstvo vnútra, silový rezort,“ dodala. KDH podľa nej hovorí o dvoch premeškaných rokoch, pretože sa dnes nenapĺňa stratégia schválená ešte v roku 2012. „Po bombastickom úvode, keď sa hovorilo o komplexnej reforme, začala pomaly sa odkrývať nejaká kvázi reforma, ktorá skončila pri desiatich politických bodoch. Z toho dva tieto body boli rozobraté , a to je vzdelávanie a vymožiteľnosť práva. To skončilo, máme dva roky vlády a neposunuli sme sa nikam,“ doplnila.

Odporúčané články

Úrad splnomocnenca na Spiši Rómom radí o stavbách i odpade Kaník opäť predkladá rómsku reformu, dohodol sa s Pollákom

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...