Rómske chatrče nie sú odpad, hnevá sa Polák na Kotlebu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stretnutie Kotlebovcov pod Krásnou Hôrkou
Po súkromnom zhromaždení v centre Krásnohorského Podhradia sa dav prívržencov Mariána Kotlebu (uprostred) vybral na "prehliadku" rómskej osady pod hradom Krásna Hôrka. Polícia im v tom zabránila. Krásnohorské Podhradie, 18. marca 2012. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Roman Pollak
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák nesúhlasí s tvrdením lídra Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorý nelegálne stavby Rómov na pozemku v Krásnohorskom Podhradí považuje za odpad a chce ich zbúrať, keďže sú na jeho pozemku.

„Z právneho výkladu pojmu obydlie aj s prihliadnutím na celý rad medzinárodných právnych zmlúv a dokumentov vyplýva, že je pojem obydlie definovaný ako miesto, kde človek býva a podľa príslušných výkladov sa tento pojem nemôže viazať na žiadne technické parametre,“ píše Pollák v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jeho úrad.

Obydlie je podľa Základnej listiny ľudských slobôd, Ústavy SR aj Všeobecného dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd aj domček z papierových škatúľ alebo maringotka či chatrč, tvrdí Pollák.

Pričom nie je rozhodujúci ani právny vzťah k samotnému obydliu alebo k pozemku, na ktorom sa toto nachádza. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity je presvedčený o tom, že z uvedeného jednoznačne vyplýva právna nemožnosť klasifikovať obydlia ako komunálny odpad,“ myslí si splnomocnenec.

Pollák upozorňuje, že nútenému vysťahovaniu, ktoré chce Kotleba zrealizovať, musí predchádzať skutočná konzultácia s postihnutými osobami, preskúmanie všetkých možností a prijatie všetkých opatrení na zabezpečenie náhradného bývania.

Ak postihnutí nie sú schopní zabezpečiť si toto náhradné bývanie, spravodlivý proces, dostatočná výpovedná lehota a rozhodnutie súdu o vysťahovaní musia byť rešpektované,“ píše Pollák.

Súčasne musia byť dodržané aj ďalšie skutočnosti, a to prítomnosť štátnych úradníkov pri nútenom vysťahovaní, riadne označenie osôb vykonávajúcich vysťahovanie a riadne preverenie ich totožnosti. Vysťahovanie nesmie prebiehať v nepriaznivom počasí alebo v noci a nesmie smerovať k tomu, aby sa z ľudí stali bezdomovci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian KotlebaMiroslav Pollák