Rómske deti sú na školách diskriminované, vláda to toleruje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skola, romovia, specialnaskola
Foto: archívne, SITA/Amnesty International

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – V oddelených triedach a školách začínajú nový školský rok až tisícky rómskych detí.

Tvrdí to mimovládna organizácia Amnesty International, ktorá na tlačovom brífingu v Bratislave predstavila svoju správu o stave segregácie detí na Slovensku s názvom Nesplnené sľuby: Neschopnosť ukončiť segregáciu rómskych žiakov na Slovensku.

Príčinu treba podľa Amnesty International hľadať v nečinnosti a neschopnosti vlády vysporiadať sa s týmto nezákonným a diskriminačným postupom.

Slovenské úrady zlyhávajú v integračnej snahe dlhodobo, tvrdí Amnesty International. Podľa prieskumu Rozvojového programu OSN z roku 2012 bolo 43 percent z Rómov zapísaných v bežných školách zaradených do etnicky segregovaných tried. „Neschopnosť vlády zaviesť komplexnú reformu a odstrániť tento problém znamená, že vláda toleruje nezákonnú diskrimináciu na základe etnicity vo vzdelávaní,“ vyhlasuje Amnesty International. Segregácia na Slovensku nemizne, a to i napriek opakovanej medzinárodnej a domácej kritike.

Delenie na základe etnicity

Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 30. októbra 2012, ktoré odsúdilo delené triedy na škole v Šarišských Michaľanoch, vláda ako príležitosť zatiaľ nevyužila, myslia si predstavitelia Amnesty International. Súd tiež rozhodol, že vytváranie takýchto tried bolo na úkor ľudskej dôstojnosti a nariadil škole zmeniť podmienky výučby rómskych žiakov do začiatku školského roka 2013/ 2014.

Ako organizácia dopĺňa, prípad ukázal, že jednotlivé školy a ich zriaďovatelia nechápu, že delenie detí na základe etnicity predstavuje diskrimináciu. Školám chýbajú peniaze na to, aby vzdelávali etnicky a sociálne rôznorodé skupiny žiakov a aby tak zabezpečili rovné a inkluzívne vzdelávanie.

Bolestivá reforma

Amnesty sa so svojou správou obrátila aj na ministerstvo školstva a štátnu školskú inšpekciu. Zástupkyňa riaditeľa pre Európu a strednú Áziu Amnesty International Jezerca Tigani povedala, že podľa týchto inštitúcií boli tvrdenia hnutia nepravdivé. Tigani dodáva, že potrebná je systémová reforma.

Pripúšťa, že bude bolestivá a bude vyžadovať veľké úsilie. „Slovenská vláda je zodpovedná za to, aby presadila právo na prístup k vzdelaniu bez diskriminácie cez komplexnú reformu a cielenú pomoc príslušných orgánov v rámci vzdelávacieho systému,“ vyhlasuje organizácia. Zároveň upozorňuje, že dôsledky segregácie u nás môžu mať širšie dôsledky, keďže úrady porušujú medzinárodné dohovory. „Je čas, aby Komisia zaujala silnejší postoj a prejavila vyššiu aktivitu voči krajinám ako je Slovensko,“ uzatvára

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Amnesty International