Rómske deti v Malackách naučia hygienických návykom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Malacky
Dom neprispôsobivej rodiny počas stretnutia ministra vnútra Daniela Lipšica s neprispôsobivou rodinou a nespokojnými susedmi. Malacky, 20. apríl 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

MALACKY 13. júla (WEBNOVINY) – Rómske deti z rodiny neprispôsobivej rodiny na Družstevnej ulici v Malackách budú mať možnosť naučiť sa hygienickým návykom a socializovať sa. Pred ich domom dnes umiestnili dva veľkorozmerné kontajnery. Jeden slúži ako sanitárny, nachádza sa v ňom WC, pisoár, umývadlá a sprchovací kút. Druhý bude slúžiť ako denná miestnosť – tzv. mobilná škôlka, v ktorej sa deti môžu hrať. Dvaja pracovníci by sa mali venovať deťom približne 5 – 6 hodín denne. Kontajnery tam umiestnili z iniciatívy občianskeho aktivistu Alojza Hlinu, ktorý so svojim projektom oslovil zastupiteľstvo v Malackách.

Hlina zdôraznil, že celé zariadenie je určené iba pre deti, aby mali možnosť vykonať toaletu v hygienickom prostredí a aby sa v dennej miestnosti mohli socializovať. „Mesto iniciatívu prijalo, aby zistilo, či sa spôsob mobilnej škôlky uplatní alebo nie,“ povedal prednosta mestského zastupiteľstva Dušan Vavrinec. Súhlasilo s umiestnením kontajnerov na 30 dní, pričom nevylučuje, že podobným spôsobom budú pokračovať aj inde. „Ak zistíme, že deti tento spôsob prijali, potom je už na poslancoch mestského zastupiteľstva, aby zvážili, či má zmysel pokračovať v takýchto projektoch,“ uviedol poslanec Mestského zastupiteľstva Juraj Říha.

Hlinovou motiváciou k tomuto činu má byť podľa jeho slov vytvorenie precedensu. „Družstevná ulica v Malackách sa stala fenoménom a to ako sa vyrieši, sa stane precedensom,“ povedal Hlina na margo toho, že toto nie je jediný prípad na Slovensku, kde je potrebné hľadať riešenie podobných nepríjemných situácií. Pre Hlinu je vraj tento prípad zaujímavý, pretože je zvedavý, ako sa dá sofistikovane vyriešiť takáto zdanlivo neriešiteľná situácia.“ Ak sa projekt osvedčí pre konkrétny prípad tejto rodiny, v zásade môžu kontajnery ostať aj dlhšie, ale či to budeme donorovať priamo my, to nemôžem povedať. Hlina na otázku novinárov, aké boli jeho náklady, odpovedal vyhýbavo. „Celkové náklady nie sú vysoké a sú udržateľné aj pre mňa ako fyzickú osobu,“ povedal a dodal, že „štát to nestálo ani cent.“ Podľa Hlinu sa v tomto prípade musí zjednotiť štát, samospráva, občiansky aj súkromný sektor. Ako dodal, v dohľadnom čase plánuje podniknúť aj ďalšie kroky. Hlina v snahe vyriešiť situáciu tejto rodiny dnes prezentoval umiestnenie kontajnerov ako krok dva, pričom krok jedna bolo osadenie prístroja na odplašenie potkanov.

Obyvatelia Malaciek sa na neprispôsobivých obyvateľov sťažujú už dlhší čas. Susedov problémovej rodiny trápi hluk, vyhrážky, oplzlé nadávky neprispôsobivých obyvateľov Družstevnej ulice, ich nehygienické správanie aj drobné krádeže. Jednému mužovi sa údajne vyhrážali smrťou. Okrem toho si problémová rodiny na cudzom pozemku postavila tri čierne stavby. Jednu už od poslednej návštevy ministra Daniela Lipšica stavebný úrad nechal zbúrať. Na ďalšiu stavbu bolo podľa jedného z majiteľov pozemkov, na ktorých čierne stavby stoja, vydané stavebné povolanie na búranie. Problémoví občania sa však odvolali. Druhú čiernu stavbu rieši spolumajiteľ pozemkov v občiansko-právnom konaní, chce, aby bola tiež zbúraná.

VIDEO: Umiestnenie dvoch veľkorozmerných kontajnerov

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia