Rómsky policajt z Česka dostal Rád britského impéria

Rómsky policajt dostal Rád britského impéria za pomoc menšinám
Foto: facebook.com/Petr-Torak

Praha 29. októbra (WebNoviny.sk) – Rómsky policajt Petr Torák, ktorý pred niekoľkými rokmi odišiel po rasovo motivovanom útoku z Čiech do Británie, si dnes prevzal Rád britského impéria za pomoc menšinám. Informoval o tom český spravodajský server iDNES.cz.

Torák momentálne slúži ako policajt v meste Peterborough, kde pomáha tamojšej českej a slovenskej komunite. Vyštudoval na právnickej akadémii v Liberci. Z Čiech odišiel v roku 1999 po tom, ako ho v obchodnom Centre napadla skupinka skinhedov. Torák začínal v Británii s prácou na poli a v továrni, neskôr pôsobil na radnici. Nakoniec sa dostal k polícii v meste Peterborough, ktoré je domovom približne 160.000 obyvateľov a kde žije veľa prisťahovalcov z východnej Európy, ale napríklad aj z Pakistanu.

V Británii plánuje Torák okrem policajnej práce začať aj ďalšie projekty, ako napríklad spustenie internetového rádia pre rómsku komunitu. O tom, že dostane štátne vyznamenanie, sa oficiálne dozvedel v apríli. „Veľa ľudí má moje telefónne číslo a môžu mi zavolať aj o polnoci a dovolajú sa mi. Asi je to aj vďaka tomu. Vytvorili sme tiež česko-slovenskú knižnicu a snažíme sa u našich krajanov rozvíjať českú kultúru,“ uviedol Torák pred časom v rozhovore pre iDNES.cz.

Rád britského impéria udeľujú britskí panovníci už od roku 1917. Získať sa dá v piatich stupňoch a britským občanom ho osobne odovzdáva kráľovná. Petr Torák získal čestný titul „člena“ rádu, za meno si teda môže pridávať titul MBE. Stal sa tak zároveň prvým českým Rómom, ktorému britská monarchia odovzdala toto prestížne vyznamenanie. Strieborný Kríž a pamätnú medailu si prevzal od štátneho tajomníka britského ministerstva vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom