Ronaldo spadol z Mesiaca, Messimu by prospela zmena klubu, hodnotí súčasné hviezdy futbalová legenda Panenka

Antonín Panenka
Antonín Panenka Foto: AP/ Christophe Ena

Antonín Panenka pred pár mesiacmi prekonal COVID-19, no očkovaniu by sa chcel vyhnúť.

Pamätným „dloubákom“ do siete Nemcov vo finále majstrovstiev Európy 1976 v Belehrade navždy vstúpil do futbalových dejín. Nielen preto, že ním rozhodol o triumfe Československa. Toto zakončenie odvtedy napodobňujú tisícky futbalistov vrátane tých najslávnejších hviezd.

Už 72-ročný Antonín Panenka v rozhovore pre Webnoviny.sk prezradil, že rozprávanie o jeho legendárnej jedenástke sa mu počas 45 rokov ani na chvíľu nezunovalo. Práve naopak, je hrdý na to, že jeho meno preslávilo tento elegantný spôsob zakončenia.

„Pre mňa je to krásne a mám radosť, že tá myšlienka neumrela a niekoľko generácií hráčov to neustále skúša a snažia sa ma napodobniť,“ uviedol pražský rodák.

Prekonal COVID-19, no očkovať sa nechce

S československou futbalovou legendou sme sa rozprávali o tom, ako prežíva súčasné covidové časy a ako hodnotí súčasný stav futbalu.

Panenka sa pred niekoľkými mesiacmi nakazil koronavírusom a ako priznal, v kombinácii so zápalom pľúc to bolo nepríjemné. „Bol to nepríjemný vírus. Nedávno som bol na kontrole, pľúca mám v poriadku, takže zatiaľ je to dobré,“ dodal.

Omnoho viac mu prekáža, že pre platné obmedzenia v súčasnosti nemôže nikam chodiť. Sám seba hodnotí ako akčného človeka, ktorý má rád šport. Teraz však nemá čo robiť, tak si každodenne vymýšľa nejakú prácu, aby sa zabavil.

„Je to taká divná doba. Prial by som si, aby sa všetko opäť vrátilo do starých koľají,“ poznamenal Panenka, ktorý nemá v pláne nechať sa zaočkovať proti koronavírusu. „Pokiaľ nebudem musieť, tak radšej by som nechcel,“ povedal, no dôvody nevysvetlil.

Fandí Bayernu Mníchov

V období, keď má dostatok voľného času, sleduje dostupné futbalové prenosy. Tie sa zväčša konajú pred prázdnymi tribúnami, no ako vraví, je vďačný, že sa aspoň niečo hrá. Pred obrazovkou si najviac zgustne na hráčoch, ktorí sú podobní štýlu hry, aký kedysi sám vyznával.

„Najradšej mám takých, ktorí tvoria hru, majú dobré futbalové myslenie a kopaciu techniku. Také klasické ,desiatky´,“ vraví.

Spomedzi európskych mužstiev sa mu momentálne veľmi páči nemecký Bayern Mníchov, ktorý vo štvrtok vyhral klubové majstrovstvá sveta v Katare a v uplynulej predĺženej sezóne 2019/2020 tak získal šesť trofejí.

https://www.youtube.com/watch?v=0wXyJT2vt2A;feature=emb_logo

„Bayern má všetko potrebné – bojovnosť, tvrdosť, pohyb, behavosť, dobrých hlavičkárov, svetového zakončovateľa… A veľmi silnú lavičku… Právom mu patrí titul najlepšieho tímu sveta,“ povedal.

Zároveň podotkol, že na Bayern sa rád díva, pretože Mníchovčania za každých okolností chcú hrať futbal.

„Takticky nezdržiavajú a neprihrávajú si s brankárom ako iné mužstvá. Mám rád aj Real Madrid, Barcelonu, Paríž St. Germain, manchesterské kluby, Chelsea… Na nich sa mi páči, že netaktizujú a vždy idú za víťazstvom,“ doplnil.

Ronaldo spadol z Mesiaca

Portugalčan Cristiano Ronaldo sa nedávno stal najlepším strelcom futbalovej histórie, keď prekonal legendárneho Brazílčana Pelého i niekdajšieho československého reprezentanta Josefa Bicana. Panenka o Ronaldovi hovorí, že je to „futbalista, ktorý spadol z Mesiaca“.

„Pri takejto konkurencii a fyzickej a silovej pripravenosti všetkých hráčov prakticky strelí gól, kedy chce. Je to naozaj výnimočný hráč,“ chváli Panenka 36-ročného hráča Juventusu Turín.

Pristavil sa aj pri ďalšej megahviezde ostatných rokov – Lionelovi Messim. V súvislosti s Argentínčanom sa už dlhšie špekuluje, že po skončení aktuálneho ročníka možno odíde zo španielskeho FC Barcelona. Podľa Panenku by Messi mohol skúsiť futbalové šťastie niekde inde.

„Podobne ako Ronaldo je to výnimočný hráč. Do Barcelony prišiel už ako mládežník. Na ňom stoja a padajú výsledky mužstva. Po futbalovej stránke by mu istým spôsobom možno prospelo, keby zmenil klub,“ myslí si niekdajší hráč Bohemiansu Praha, ktorý na sklonku kariéry pôsobil v Rakúsku.

Teší sa na majstrovstvá Európy

Panenka sa už nevie dočkať tohtoročných majstrovstiev Európy, na ktorých bude fandiť hneď trojici tímov – Česku, Slovensku i Rakúsku. „Aspoň mám na výber. To je dobré,“ pousmial sa.

Česi a Slováci majú podľa neho náročné skupiny, no nič podľa neho nie je nemožné. V českej skupine je podľa neho najväčším favoritom Anglicko a ďalším silným tímom bude nevyspytateľné Chorvátsko.

„V kvalifikácii sme Angličanov doma zdolali. Treba mať pred nimi rešpekt, ale nie strach. Každý zápas sa predsa začína od 0:0,“ tvrdí Panenka.

Napriek zložitej skupine s Poľskom, Švédskom a Španielskom neodpisuje ani slovenský výber. Ako hovorí, Poliaci majú podobný štýl ako Slováci a Česi. Rozhodne tak podľa neho momentálna forma, no hlavne podľa neho treba ustrážiť Roberta Lewandowského.

Švédov hodnotí ako húževnatých, ťažko sa proti nim podľa neho presadzuje. „So Španielmi sa dá hrať, ale pri nich existuje riziko, že keď vás ,chytia´, dajú vám 4-5 gólov,“ skonštatoval Panenka, ktorého najväčšie futbalové prianie je návrat fanúšikov na tribúny.

„Dúfam, že čoskoro budú môcť konečne prísť na štadióny, poriadne kričať a fandiť,“ povedal na záver pre Webnoviny.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antonín PanenkaCristiano RonaldoJosef BicanPelé
Firmy a inštitúcie Bayern MníchovFC BarcelonaFC ChelseaParíž St. GermainReal Madrid