Rooseveltovu nemocnicu zdobia maľby v štýle graffiti

Graffiti
Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 6. marca (WEBNOVINY) – Priestory banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice spríjemňujú od minulého týždňa veľkorozmerné plátna s motívmi kvetov, stromov či podmorského sveta, vytvorené štýlom graffiti.

Vytvoril ich výtvarník Michal Bajči, ktorý sa ako slobodný umelec venuje graffiti a mural artu.

„Vo vnútorných priestoroch našej polikliniky a monoblokov sa nachádza množstvo prázdnych stien. Chceli sme ich zmysluplne využiť, oživiť a spríjemniť prostredie nemocnice, aby naši pacienti pri návšteve lekára nemysleli len na chorobu,“ uviedla iniciátorka projektu Miriam Lapuníková, ekonomická námestníčka nemocnice.

Ako dodala, nemocnica oslovila viacero subjektov venujúcich sa výtvarnej činnosti, s ktorými rokovala o možnosti ich sebarealizácie a prezentácie. Netradičné spojenie graffiti a nemocnice nakoniec vzniklo náhodou.

„Počas jednej akcie v banskobystrickom nákupnom centre bola sprievodným programom aj prezentácia graffiti writerov, čo ma mimoriadne zaujalo. O témach obrazov sme mali v nemocnici od začiatku jasnú predstavu, ale ich spracovanie by takýmto výtvarným štýlom, bolo určite jedinečné a v nemocnici neprehliadnuteľné. U organizátora sme si preto zistili kontakt a oslovili jedného zo skupiny – Michala Bajčiho,“ dodala Lapuníková.

Nemocnica_F. D. Roosevelta
Foto: SITA/Karol Slezáček

Výsledkom spolupráce je dvanásť veľkorozmerných pláten visiacich na stenách v najfrekventovanejších priestoroch nemocnice. Ako uviedol Bajči, pri ich tvorbe použil kombinovaný techniku sprej, airbrush a akryl.

„Vyobrazenie balansuje niekde medzi realistickou a klasickou graffiti formou, ktorej súčasťou je práve viditeľný, až komiksový obrys a jasne viditeľné ťahy ostrých liniek,“ uviedol Bajči.

Na projekt výzdoby priestorov obrazmi získala nemocnica od sponzorov 1 500 eur. „Veríme, že náš zámer sa stretne s pozitívnym ohlasom u našich pacientov a návštevníkov a pri pohľade na pod morom plávajúceho delfína, korytnačku, či pestrofarebné orchidey sa aspoň na chvíľu v myšlienkach odpútajú od zdravotných ťažkostí, ktoré ich do nemocnice priviedli,“ podotkla Lapuníková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom