Ropa v reakcii na iránsku dohodu zdražela, zlato zlacnelo

Ropa
Foto: SITA/AP

NEW YORK 15. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok posilnili v reakcii na dohodu o iránskom jadrovom programe, ktorá nepriniesla okamžité zrušenie sankcií na ropný export krajiny. Dohoda medzi Teheránom a svetovými mocnosťami predpokladá, že sankcie sa budú rušiť postupne v závislosti od tempa, akým bude Irán obmedzovať svoje nukleárny program.

Irán je štvrtý najväčší exportér ropy na svete. V dôsledku sankcií jeho ropný export klesol z úrovne 2,5 milióna barelov denne v roku 2011 na zhruba 1 milión barelov denne v roku 2014. Ceny ropy Brent posilnili o 66 centov na 58,51 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 84 centov na 53,04 USD za barel.

Ceny zlata v utorok klesli pod vplyvom silnejšieho dolára, ktorý sa zotavil z nedávnych miním. Investori tiež čakajú na vyjadrenia šéfky americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenovej, ktorá v stredu a vo štvrtok vystúpi v Kongrese s pravidelnou správou o stave ekonomiky.

Tá by mohla signalizovať, kedy a akým tempom začne Fed zvyšovať úrokové sadzby. Spotová cena zlata bola o 18:35 GMT na úrovni 1 154,60 USD za uncu, čo bolo o 0,3 percenta menej ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,2 percenta na 1 153,50 USD za uncu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom