Ropný magnát Chodorkovský dostal od Putina milosť

Michail, chodorovsky
Michail Chodorovsky. Foto: web.ard.de

MOSKVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Ruské úrady v piatok prepustili bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý strávil vo väzení desať rokov za daňové úniky a spreneveru. Prezident Vladimir Putin mu dnes dekrétom udelil milosť, o ktorú sám požiadal z humanitárnych dôvodov, keďže jeho matka je ťažko chorá.

„Michail Chodorkovský opustil väzenský tábor Segeža v Karelskej republike na severozápade Ruska o 12:20 (10:20 SEČ),“ povedal nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Omilostený Michail Chodorkovský len niekoľko hodín po prepustení odletel do Nemecka. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. Chodorkovský požiadal o cestovné dokumenty, aby mohol navštíviť svoju chorú matku, ktorá sa tam lieči, uviedla agentúra RIA Novosti.

Podľa analytikov si chce Kremeľ takto zlepšiť obraz vo svete pred nadchádzajúcimi zimnými olympijskými hrami v Soči, ktoré chce viacero svetových lídrov bojkotovať pre nedodržiavanie ľudských práv v Rusku.

Denník Kommersant v piatok napísal, že Chodorkovský požiadal o milosť pod nátlakom tajných služieb, ktoré mu hrozili ďalšími obvineniami. Predtým totiž opakovane tvrdil, že o milosť nepožiada a odslúži si zvyšok trestu.

Dnes 50-ročného Chodorkovského v roku 2005 odsúdili za daňové úniky a v roku 2010 aj za spreneveru. Z väzenia ho mali prepustiť v auguste 2014. Jeho ropnú spoločnosť Jukos úrady de facto zrušili a jej majetok v prevažnej miere prešiel na ropného giganta Rosneft. Podľa kritikov je odsúdenie Chodorkovského pomstou prezidenta Putina za jeho podporu opozície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail ChodorkovskýVladimir Putin