Ropy je vo svete dosť, sankcie sú správne, tvrdí Dzurinda

Dzurinda
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda Foto: SITA

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Oficiálne rozhodnutie Európskej únie o ropnom embargu voči Iránu bolo podľa šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu nevyhnutné.

Od zavedenia sankcií voči Iránu si EÚ jednoznačne sľubuje posilnenie šancí dostať Irán za rokovací stôl a porozprávať sa s Európou, ale aj Amerikou a ďalším svetom o tom, čo nás veľmi znepokojuje,“ povedal Dzurinda médiám po dnešnom rokovaní Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Úniu podľa Dzurindu znepokojujú najmä pribúdajúce správy o tom, že Irán smeruje k vývoju jadrových zbraní.

Dôsledky embarga podľa Dzurindu nebudú vážne

Predstava, že by sa atómová zbraň dostala do rúk extrémistických skupín, je podľa slovenského ministra zahraničných vecí neprijateľná. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme realitu tejto predstavy eliminovali,“ doplnil s tým, že po niekoľkých neúspešných pokusoch svetových mocností seriózne sa o týchto obavách s Iránom rozprávať už EÚ zrejme nemala inú šancu.

Irán hrozí, že uzavrie vstup do Perzského zálivu cez Hormuzský prieliv, ak nové sankcie zablokujú iránsky export ropy. Podľa Dzurindu však dôsledky nového embarga nebudú až také vážne. „Máme dosť času, aby sme sa na aplikáciu tohto embarga náležite pripravili, pretože predsa len, ľudovo povedané, vo svete je ropy dosť, ide len o to, aby organizačnými, obchodnými a inými opatreniami sme sa zabezpečili tak, že to nebude nejaký dramatický alebo drastický prechod,“ doplnil s tým, že Slovensko je aj tak napojené najmä na Rusko. Dzurinda však pripustil, že v horšej situácii je Grécko, ktoré viac ako tretinu dovážanej ropy čerpá práve z Iránu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda