Rostocká univerzita nemôže Snowdenovi udeliť čestný doktorát

Edward Snowden
Bývalý spolupracovník tajných služieb USA Edward Snowden. Foto: archívne, SITA/AP

Schwerin 15. júna (WebNoviny.sk) – Rostocká univerzita v Nemecku nemôže udeliť čestný doktorát americkému informátorovi Edwardovi Snowdenovi. Rozhodol o tom v stredu súd v meste Schwerin, píše agentúra DPA.

Podľa uznesenia súdu akademický senát Filozofickej fakulty Rostockej univerzity prekročil zákonné limity, keď v roku 2014 hlasoval za udelenie čestného doktorátu tomuto bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb. Súd zamietol právnu sťažnosť fakulty voči rozhodnutiu rektora univerzity zastaviť tento krok vzhľadom na pochybnosti ohľadom Snowdenových výnimočných vedeckých kvalít.

Americký informátor je v Nemecku vnímaný ako bojovník za ochranu osobných údajov od júna 2013, keď zverejnil množstvo údajov Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) o celosvetovom sledovaní telefonátov a elektronickej komunikácie. Snowden je vo svojej vlasti stíhaný a v súčasnosti žije v Rusku.

Od zmeny nemeckého zákona o vysokom školstve z roku 2002 sú predpisy udeľovania čestných doktorátov mimoriadne prísne najmä v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko na severe Nemecka, kde sídli aj Rostocká univerzita. „Vo všetkých ostatných nemeckých spolkových krajinách by udelenie čestného doktorátu Snowdenovi nebol problém,“ uviedol hlavný sudca Michael Skeries.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden