Rozdajú Ceny slobody Antona Srholca, prvým laureátom in memoriam bude aj zavraždený novinár Kuciak

Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Fotografia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pri sviečkach na ich pamiatku. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

TRNAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Prvými laureátmi Ceny slobody Antona Srholca budú Milan Kňažko, Ján Kuciak a Martina Kušnírová in memoriam, Lajos Grendel, Helena Woleková a Jaroslav Žilák.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič ich ocení za mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu a za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti.

Ceny Viskupič odovzdá symbolicky v sobotu 17. novembra v Deň boja za slobodu a demokraciu v Divadle Jána Palárika v Trnave. Informoval o tom Jaroslav Vacek z Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

Zriadenie Ceny slobody Antona Srholca schválili poslanci Trnavského samosprávneho kraja začiatkom novembra. Zámerom je vyzdvihnúť život a dielo tejto osobnosti, šírenie posolstva o význame hodnôt slobody, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti za veci verejné. Výber ocenených osobností je v kompetencii Jozefa Viskupiča.

Anton Srholec

Kňaz, salezián, charitatívny pracovník, spisovateľ Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici, ktorá je dnes súčasťou Trnavského samosprávneho kraja.

Za svoju túžbu po slobode a dosiahnutí kňazského povolania bol pri pokuse o prekročenie štátnej hranice zatknutý a vo veku 22 rokov odsúdený na 12 rokov ťažkého väzenia. V neľudských podmienkach uránových baní v Jáchymove strávil desať rokov.

Po prepustení tajne študoval teológiu, bol vysvätený za kňaza, ale komunistická moc mu odobrala štátny súhlas pre duchovnú správu. Po revolúcii v roku 1989, keď ho ani rehoľa, ani diecéza nezapojili do pastorácie, využil priestor novonadobudnutej slobody na rozvíjanie sociálnych i pastoračných aktivít pre ľudí na pokraji spoločnosti a cirkvi.

V roku 1995 zriadil v Bratislave – Podunajských Biskupiciach útulok pre bezdomovcov RESOTY a stal sa jeho správcom. Zomrel 7. januára 2016, pochovaný je v rodnej Skalici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SrholecJán KuciakJozef ViskupičMartina KušnírováMilan Kňažko