Rozdiely v postojoch EÚ a Británie sú naďalej výrazné, na dosiahnutie dohody už neostáva veľa času

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
brexit, Veľká Británia, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rozdiely v postojoch Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie sú podľa poslancov Európskeho parlamentu (EÚ) stále výrazné a na dosiahnutie dohody o ich vzťahu v budúcnosti nezostáva veľa času.

V nelegislatívnom uznesení, ktoré schválili v pomere hlasov 572 za, 34 proti a 91 zdržaní sa, Európsky parlament (EP) konštatuje, že rozdiely medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom sú naďalej zásadné a ani po štyroch kolách rokovaní neprišiel skutočný pokrok. Zároveň si však všíma výzvu oboch strán na intenzívnejšie rokovaní počas nasledujúceho mesiaca.

Komplexná dohoda je podľa parlamentu v záujme oboch strán. Poslanci však kritizujú prístup britskej vlády, ktorá chce rokovať len o oblastiach, ktoré sú v záujme Spojeného kráľovstva, a zároveň si chce udržať prístup na jednotný trh EÚ aj po brexite. To je podľa nich neprijateľné.

Zákonodarcovia v uznesení tiež opätovne potvrdili, že hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier má plnú a neochvejnú podporu Európskeho parlamentu pri rokovaniach s britskými vyjednávačmi.

Veľká Británia má dodržať svoje záväzky

Poslanci vyzvali Veľkú Britániu, aby dodržala svoje záväzky, ktoré ustanovuje politické vyhlásenie, ktoré podpísal jej premiér Boris Johnson a ratifikovali ho EÚ aj Londýn.

Zároveň upozornili, že predpokladom na vybudovanie dôvery potrebnej na uzatvorenie dohody o budúcich vzťahoch je aj prísne a dôsledné uplatňovanie protokolu o Írsku a Severnom Írsku, ako aj dohody o vystúpení vrátane ochrany záujmov občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Európskej únii.

Súhlas EP s akoukoľvek budúcou obchodnou dohodou so Veľkou Britániou je podmienený súhlasom britskej vlády s rovnakými podmienkami napríklad v oblasti ochrany životného prostredia, pracovných noriem a štátnej pomoci či uzatvorením uspokojivej dohody o rybolove, uvádza sa tiež v uznesení s tým, že vláda v Londýne zatiaľ nezačala rokovať o ustanoveniach na zabezpečenie rovnakých podmienok hospodárskej súťaže.

Výzva poslancov pre Radu EÚ

Poslanci zároveň vo štvrtok vyzvali Radu EÚ, aby urýchlene zaujala postoj k formátu a organizácii Konferencie o budúcnosti Európy, ktorá by mala intenzívnejšie zapojiť občanov do diskusií o reforme Únie. V uznesení, za ktorého schválenie hlasovalo 528 europoslancov, 124 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, pripomínajú, že si Únia prešla mnohými významnými krízami, ktoré sú podľa nich dôkazom nevyhnutnosti inštitucionálnych a politických reforiem vo viacerých oblastiach správy vecí verejných na úrovni EÚ.

Parlament potvrdil svoj postoj z januára, pričom zdôraznil, že v jadre širších diskusií o možných riešeniach vnútorných aj vonkajších výzev, ktoré nebolo možné predvídať v čase vyjednávaní o Lisabonskej zmluve, by mal byť hlas občanov.

Zároveň vyzval Radu aj Európsku komisiu, aby sa zapojili do rokovaní o dohode o usporiadaní Konferencie o budúcnosti Európy ešte pred letnými prázdninami. Poslanci pochválili pripravenosť Komisie a zároveň vyjadrili sklamanie nad tým, že sa Rada na svojom postoji ešte nedohodla.

Odloženie konferencie pre koronavírus

Konferencia o budúcnosti Európy mala pôvodne odštartovať v máji 2020 a trvať dva roky. Začiatok konferencie, ktorú by mali spoluorganizovať EP, Rada a Komisia, však pre pandémiu ochorenia COVID-19 odložili.

Na konferencii by sa podľa poslancov mali zúčastniť občania z odlišných prostredí a s rôznorodým zázemím, zástupcovia občianskej spoločnosti a ďalšie zainteresované strany na európskej, štátnej, regionálnej a miestnej úrovni, aby sa zapojili do transparentného, inkluzívneho, participatívneho a vyváženého procesu definovania budúcich priorít Únie.

Zákonodarcovia tiež požadujú, aby sa závery konferencie pretavili do prijatia náležitých opatrení a tvrdia, že EP, Rada aj Komisia by sa mali zaviazať na realizáciu reforiem na základe požiadaviek občanov.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonMichel BarnierSoňa Mellak
Firmy a inštitúcie Energetická úniaEurópska radaEurópsky parlament