Rozhodca v osemfinále MS naletel Robbenovi a potopil Mexiko

Nedeľňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale
Mexičan Rafael Marquez v súboji s holandským futbalistom Arjenom Robbenom počas nedeľňajšieho osemfinálového zápasu na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

FORTALEZA 29. júna (WEBNOVINY) – Holandsko je prvým európskym tímom, ktorý si vybojoval účasť vo štvrťfinále futbalových majstrovstiev sveta v Brazílii. V dramatickej koncovke tretieho osemfinálového súboja vo Fortaleze „oranžoví“ za šesť minút otočili nepriaznivý stav s Mexičanmi z 0:1 na 2:1.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Vyrovnávajúci gól strelil Wesley Sneijder v 88. min a rozhodnutie stanovil Klaas-Jan Huntelaar z pokutového kopu v 94. min. Útočník Schalke 04 nebol na ihrisku ani 20 minút, keď v 76. min vystriedal nevýrazného Robina van Persieho. Boli to jeho prvé herné minúty na tomto svetovom šampionáte. Zapamätá si ich zrejme do konca života.

„Ak sa naskytne taká šanca, treba ju využiť. Arjen Robben sa ma spýtal, či môžem ísť kopať pokutový kop a ja som prikývol. Rozhodnúť taký zápas, o tom som sníval odkedy som bol malý chlapec,“ povedal 30-ročný útočník s prezývkou Hunter, čiže lovec. „Klaas je parádny strelec aj pokiaľ ide o pokutové kopy. Veril som mu, preto som sa ho spýtal, či do toho pôjde,“ povedal Robben.

Tréner Mexičanov bol poriadne nahnevaný

Krídelník Bayernu bol podľa predpokladov najaktívnejším holandským futbalistom smerom dopredu a najmä od stavu 0:1 ho bolo plné ihrisko. Napokon sa po faule na neho pískala v 94. min jedenástka, ale bola prinajmenšom diskutabilná. Nahnevaný a sklamaný tréner Mexičanov Miguel Herrera v tom mal však úplne jasno.

Obrazom: Nedeľňajšie osemfinálové zápasy

„Rozhodca vymyslel pokutový kop. Potopil nás na záver. Dúfam, že kompetentní sa na to ešte pozrú a že tento džentlmen pôjde zo šampionátu rovnako domov ako my,“ tvrdo reagoval Herrera. „Robben to trikrát skúšal na rozhodcu s pádom v šestnástke a nakoniec sa dočkal. Namiesto toho mal dostať žltú kartu za ‚filmovanie‘,“ dodal Herrera.

Holanďania využili plán „B“

Veľkým víťazom zápasu je jeho náprotivok z lavičky Holandska Louis van Gaal. V úmornej horúčave a pri vysokej vlhkosti vzduchu vo Fortaleze naordinoval v prvom polčase svojim zverencom tvrdú defenzívu. Holanďania miestami bránili až so šiestimi mužmi v zadnej línii, ale po inkasovanom góle v 48. min a druhej prestávke na občerstvenie Van Gaal vydal príkaz na zmenu taktiky.

Holanďania namiesto defenzívneho systému 5-3-2 začali hrať útočnejší 4-3-3 a hneď sa to odrazilo na zmene pomeru síl na trávniku. V záverečnej polhodine bolo na ihrisku v útoku už len jedno – holandské mužstvo. „Uverili sme tomu, že na to máme. Využili sme plán ‚B‘. V novom rozostavení sme si začali utvárať množstvo šancí a nakoniec nám to vyšlo. Pre zmenu som sa rozhodol po neuveriteľnom zákroku brankára Ochou za stavu 1:0 pre Mexiko,“ povedal Van Gaal.

Holanďania vyhrali aj štvrtý zápas na tohtoročnom svetovom šampionáte. Strelili už 12 gólov, v skupine sa podieľali debaklom 5:1 na vyradení obhajcov titulu Španielov. Ich najbližším súperom bude Kostarika, ktorá senzačne po penaltovom rozstrele vyradila Grécko. Finalisti spred štyroch rokov z JAR opäť mieria vysoko. „Každý zápas na tejto úrovni je náročný, musíme sa dobre pripraviť,“ dodal tréner Holandska Louis van Gaal.