Rozhodcovia Ország s Novákom budú pískať na ZOH

Peter Ország

ZÜRICH 7. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko bude mať dvojnásobné zastúpenie v rozhodcovskom zbore na hokejovom olympijskom turnaji vo februári 2010 v kanadskom Vancouveri. Premiérovo na zimné olympijské hry pocestujú hlavný Peter Ország a čiarový Milan Novák. V pondelok to potvrdila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Košičan Ország si nomináciu vyslúžili predovšetkým výbornými výkonmi na posledných majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, kde viedol aj finále Rusko – Kanada. Štyridsaťročný arbiter bol aj na svetovom šampionáte 2008 v Kanade. Novák patrí medzi čiarovými do európskej špičky, v uplynulej sezóne na MS chýbal, pred rokom však účinkoval na šampionáte v Kanade. Keďže v Halifaxe a Québec City sa hralo na užších zámorských klziskách, pre oboch by nemal byť problém adaptovať sa na podobné aj vo Vancouveri.

Už na svoj tretí olympijský turnaj pocestuje Kanaďan Bill McCreary, jeden z najskúsenejších rozhodcov NHL. Päťdesiatštyriročný arbiter viedol už zápasy na zimných olympijských hrách 1998 v Nagane a 2002 v Salt Lake City. V oboch prípadoch účinkoval aj vo finálových stretnutiach medzi Českom a Ruskom (1:0), resp. Kanadou a USA (5:2). V mužskom turnaji vo Vancouveri sa predstaví 14 hlavných a rovnaký počet čiarových rozhodcov. Polovica rozhodcovského zboru bude z NHL. Okrem McCrearyho sa na tretích ZOH v kariére predstavia aj Danny LaRue z USA a Švajčiar Danny Kurmann. Obaja boli už na ZOH 2002 a 2006. Zaujímavou postavou bude Kanaďan Marc Joannette, ktorý rozhodoval na MS 1997 ako arbiter IIHF a potom sa stal rozhodcom NHL.

Vo Vancouveri sa bude prvýkrát v histórii uplatňovať v mužskom turnaji systém so štyrmi rozhodcami. Ženský turnaj využije tradičný model s jednou hlavnou a dvoma čiarovými arbiterkami. IIHF nominovala na ženské olympijské súboje šesť hlavných a 9 čiarových rozhodkýň. Olympijské turnaje sa budú hrať podľa pravidiel IIHF na klziskách so zámorskými rozmermi.

Nominácie rozhodcov na olympijské hokejové turnaje vo Vancouveri:

Muži:

Hlavní rozhodcovia:

Viačeslav Bulanov (Rus.), Paul Devorski (Kan./NHL), Marc Joannette (Kan./NHL), Danny Kurmann (Švajč.), Dennis LaRue (USA/NHL), Bill McCreary (Kan./NHL), Dan O’Halloran (Kan./NHL), Peter Ország (SR), Guy Pellerin (Kan.), Brent Reiber (Švajč.), Jyri Rönn (Fín.), Chris Rooney (USA/NHL), Marcus Vinnerborg (Švéd.), Brad Watson (Kan./NHL)

Čiaroví rozhodcovia: Petr Blümel (ČR), Peter Feola (USA), Stefan Fonselius (Fín.), Shane Heyer (Kan./NHL), Andrej Kiča (Ukr.), Sylvain Losier (Kan.), Jean Morin (Kan./NHL), Brian Murphy (USA/NHL), Thor Nelson (USA/NHL), Milan Novák (SR), Tim Nowak (USA/NHL), Jurij Oskirko (Rus.), Jay Sharres (Kan./NHL), Felix Winnekens (Nem.)

Ženy:

Hlavné rozhodkyne: Mary Anne Gageová (Kan.), Nicole Hertrichová (Nem.), Aina Hoveová (Nór.), Ulla Sipilová (Fín.), Joy Tottmanová (V. Brit.), Leah Wrazidlová (USA)

Čiarové rozhodkyne: Zuzana Arazimová (ČR), Annica Flödenová (Švéd.), Meghan Margaret Hishmehová (USA), Anna Majapurová (Fín.), Mijuki Nakajamová (Jap.), Heather Richardsonová (Kan.), Kelli M. Rolstadová (USA), Kerri Rumbleová (Kan.), Malene Skovbakkeová (Dán.)

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan NovákPeter Ország