Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice
Foto: Ilustračné foto SITA/Igor Svítok
18. 11. 2010 16:17 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Rozhodnutie o výstavbe jadrovej elektrárne sa odkladá

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa odkladá. “Definitívne rozhodnutie či a kde sa bude nový zdroj elektrickej energie stavať, bude zrejmé až po dôkladnom oboznámení sa s výsledkami štúdie realizovateľnosti. Očakáva sa tak najskôr začiatkom roku 2012,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva po stretnutí ministra Juraja Miškova s českým kolegom ministrom průmyslu a obchodu Martinom Kocourkom. Podľa pôvodných plánov však mala byť štúdia realizovateľnosti hotová už začiatkom budúceho roka.

Ako informoval rezort hospodárstva, v súčasnosti prebiehajú prípravné práce. “Až štúdia uskutočniteľnosti tohto projektu zhodnotí aké sú skutočné náklady na projekt, navrhne presný postup prác, určí ekonomickú návratnosť, pomenuje riziká a zároveň navrhne postupy na ich minimalizáciu,“ dodalo ministerstvo, podľa ktorého vypracovanie štúdie bude trvať minimálne 12 mesiacov.

Obaja ministri sa zhodli na spoločnom postupe slovensko-českého podniku Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ktorú založili štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. a česká firma ČEZ. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska má zabezpečiť prípadnú výstavbu novej jadrovej elektrárne na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Zmluva medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou energetickou skupinou ČEZ, na základe ktorej by sa mala zabezpečiť výstavba novej jadrovej elektrárne, je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova v poriadku. “Z nášho pohľadu je zmluva v poriadku, je korektná, vyvážená pre obidve strany a nevidíme žiadny dôvod v tej zmluve nepokračovať,“ uviedol minulý týždeň Miškov. Všetky súčasné vládne strany pritom ešte pred júnovými parlamentnými voľbami ako opozičné strany kritizovali netransparentný výber partnera pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach. Vtedajším opozičným stranám prekážalo, že vláda Roberta Fica vybrala spoločnosť ČEZ za svojho strategického partnera priamo bez výberového konania.

Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií, nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur. Na financovanie nového jadrového zdroja by nemali byť použité verejné zdroje. Projekt by mal byť financovaný výlučne pomocou cudzích zdrojov. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.

Základné imanie Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska je 216,357 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vložila do spoločného podniku nepeňažný vklad vo forme pozemkov, budov, technických štúdií, personálnych zložiek, pohľadávok, záväzkov a ďalších aktív a pasív v hodnote 119,693 mil. eur. Zároveň slovenská firma prispela do spoločného podniku aj peňažným vkladom v sume 1,683 mil. eur. Česká energetická skupina ČEZ vložila do spoločného podniku vlastný kapitál formou peňažného vkladu v celkovej výške 116,616 mil. eur.

Odporúčané články

MIŠKOV: Zmluva medzi JAVYS a ČEZ je v poriadku Miškov chce o budúcnosti energetiky SR diskusiu

Neprehliadnite

Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Poslanci zvolili iba Radoslava Procházku (aktualizované) Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami a opäť dosiahla nový rekord Foto: Prvá cesta prezidentky Čaputovej viedla do Česka, rokovala so Zemanom (aktualizované) Skončí Pellegrini na poste premiéra? Vraj má záujem o významný post v Bruseli (aktualizované) Ak ste si odložili daňové priznanie, blíži sa termín na jeho podanie Kiskova strana Za ľudí, Most-Híd aj kollárovci sú na hranici zvoliteľnosti. Smer-SD je pod 19 percentami Rusi volali prezidentovi Putinovi, sťažovali sa na nízke mzdy, plné nemocnice a zničené cesty

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X