Rozhodnutie USA opustiť Afganistan podporuje aktivitu svetových džihádistov, myslí si Blair

Britain Afghanistan Blair
Bývalý britský premiér Tony Blair. Foto: SITA/AP

Niekdajší britský premiér Tony Blair, ktorý pred 20 rokmi po útokoch z 11. septembra 2001 odsúhlasil nasadenie britských vojakov v Afganistane, tvrdí, že rozhodnutie USA odísť z tejto krajiny povzbudzuje k činnosti všetkých džihádistov na celom svete.

Rodák zo škótskeho Edinburghu vyhlásil, že náhle a chaotické zlyhanie, ktoré umožnilo Talibanu opäť získať moc, podkopalo všetko, čo sa v ostatných dvoch desaťročiach podarilo v Afganistane vybudovať, vrátane pokroku v životnej úrovni či vzdelávaní žien.

„Opustenie Afganistanu a jeho obyvateľov je tragické, nebezpečné a zbytočné. Nie je v ich záujme, ani v našom… Svet si teraz nie je istý tým, kde stojí Západ, pretože je zrejmé, že rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu takýmto spôsobom nebolo riadené strategicky, ale politicky,“ uviedol Blair, ktorý v rokoch 1997 – 2007 zastával pozíciu britského premiéra.

Blair tiež obvinil prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, že „sa podriaďuje imbecilnému politickému heslu o ukončení tzv. večných vojen“. Zároveň dodal, že medzinárodné spoločenstvo musí poskytnúť útočisko tým, za ktorých nesie zodpovednosť. „Tí Afganci, ktorí nám pomohli a stáli pri nás, majú právo požadovať, aby sme stáli pri nich,“ skonštatoval Blair.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenTony Blair