Rozhodnutie v kauze Bonanno potvrdilo princípy slobody tlače

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Okresný súd Bratislava II svojím pondelkovým rozhodnutím v kauze Bonanno len potvrdil princípy slobody tlače tak, ako to vyplýva z rozhodovania Európskeho súdu pre ľudské práva. Uvádza sa v tlačovej správe vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktorú agentúre SITA poskytla Senior PR Manager Ivana Špotáková.

Šéfredaktorka zdôraznila neopodstatnenosť žaloby

Súd zamietol žalobu sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Michálika proti vydavateľovi denníka Nový Čas za články o stretnutí sudcov a právnikov v Rajeckých Tepliciach z roku 2010. O žalobe Michálikovho kolegu Daniela Hudáka za články Nového Času rozhodol vlani v lete ten istý súd (iná sudkyňa) opačne.

Vydavateľstvo pondelkové rozhodnutie súdu víta. Z pohľadu slobody tlače je tento verdikt podľa šéfredaktorky denníka Júlie Kováčovej významný nielen pre samotný denník Nový Čas, ale aj pre ostatné médiá. Niektoré státisícové žaloby by nemuseli končiť až na ESĽP, ale pre svoju neopodstatnenosť by mohli byť zamietnuté už na Slovensku, zdôraznila.

Sudca by mal zniesť viac kritiky, tvrdí sudkyňa

Sudca Michálik žiadal ako náhradu nemajetkovej ujmy za články stotisíc eur. Podľa sudkyne je osobou verejného záujmu. „Musí zniesť aj väčšiu mieru kritiky. Súkromie je do istej miery obmedzené,“ povedala po vyhlásení rozhodnutia. „Podľa môjho názoru základom úspechu takého konania je unesenie dôkazného bremena a navrhovateľ neuniesol dôkazné bremeno,“ dodala.

„S rozsudkom sme spokojní. Postupne počas konania vyšli najavo dôkazy, ktoré preukázali pravdivosť a oprávnenosť týchto článkov,“ vyjadril sa pre agentúru SITA Róbert Bános, ktorý zastupuje vydavateľa Nového Času. Sudca Michálik ani jeho právny zástupca sa k rozhodnutiu nechceli vyjadrovať. Verdikt nie je právoplatný, môžu sa voči nemu odvolať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom