Rozoštvané Kórey sa dohodli na stretnutí rozdelených rodín

Kórea
Niektorí príbuzní sa nevideli vyše pol storočie. Rozdelila ich totiž Kórejská vojna. Foto: SITA/AP

SOUL 8. septembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia Južnej Kórey a KĽDR sa v utorok dohodli, že stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou v prvej polovici 50. rokov sa uskutočnia v dňoch 20.-26. októbra v severokórejských Diamantových horách. Informovala o tom agentúra AP.

O obnovení stretnutí rodín z oboch častí rozdeleného Kórejského polostrova rokovali predstavitelia Kórey a KĽDR v „mierovej dedine“ Pchanmundžom, kde bola v roku 1953 podpísaná dohoda o prímerí, ktorou sa fakticky skončila tri roky trvajúca kórejská vojna.

Emocionálne stretnutia rodín sa ostatný raz konali začiatkom minulého roka. Väčšina žiadateľov je už v pokročilom veku. Mnohí Kórejčania nevedia, či sú ich príbuzní stále nažive, keďže Pchjongjang i Soul zakazujú posielanie listov či telefonáty.

Juhokórejskí činitelia dlhodobo požadujú častejšie a pravidelnejšie stretnutia rozdelených rodín, ako aj vyšší počet ich účastníkov. Severokórejská vláda sa však obáva, že by to mohlo krajinu vystaviť vplyvu prosperujúcej Južnej Kórey a ohroziť tak mocenské postavenie tamojšej vládnucej strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom