Rozpočet Únie je podľa Sulíka premárnená šanca na reformu

Sulik
Predseda strany SaS Richard Sulík na tlačovej besede strany SaS o daňovej úľave pre Babišovo Duslo Šaľa a o krokoch strany Sas proti takýmto praktikám. Bratislava, 23. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Rozpočet Európske únie, ktorý by mal budúci týždeň schváliť Európsky parlament, je podľa europoslanca Richarda Sulíka ďalšia premárnená šanca na reformu financií Európskej únie. Vyhlásil to v piatok na tlačovej besede.

„Najväčšia položka v rozpočte sú dotácie do poľnohospodárstva, priame dotácie 43 miliárd eur, k tomu ďalších takmer 14 miliárd eur do fondu vidieka,“ priblížil. „Tieto dotácie likvidujú slovenské poľnohospodárstvo, preto lebo slovenskí poľnohospodári dostávajú menej, citeľne menej ako napríklad rakúski, francúzski. Kto si pozrie vývoj za posledných desať rokov, tak čísla jasne dokazujú, či potravinárstvo alebo poľnohospodárstvo na Slovensku sú v úpadku,“ poznamenal Sulík.

Sulík upozorňuje na nezaplatené faktúry

Europoslanec tiež vyčíta pripravovanému rozpočtu zvyšovanie výdavkov, z čoho plynie opätovné prerozdeľovanie prostriedkov. „Vidieť to napríklad na 25 až 30 miliardách eur nezaplatených faktúr. Zmierovací výbor dospel k dohode 4,8 miliardy eur, čo s tým zvyškom? Krajiny sa nehrnú do platenia,“ upozornil.

Podľa Sulíka je to veľké riziko v rozpočte, pretože aj po zaplatení spomínanej sumy zostáva nezaplatených minimálne 20 miliárd eur. „Možno toto je ten správny moment, kedy by sa mali zodpovední zamyslieť nad tým, že či ten rozpočet radšej neznížiť,“ konštatoval europoslanec s tým, že aktuálnych 140 miliárd eur je podľa neho zbytočne veľa.

Podľa Maňku je podpora poľnohospodárstva nevyhnutná

„Slovensko si vyrokovalo flexibilitu v oblasti poľnohospodárstva, to znamená, že bude môcť presúvať z druhého piliera do prvého piliera financie, bude môcť financovať priame platby na pozemky, to znamená, že sa dostáva na úroveň ostatných vyspelých európskych krajín,“ reagoval na Sulíkove slová europoslanec Vladimír Maňka. Podľa neho ak chceme mať zdravé a bezpečné potraviny, tak je nevyhnutné prispievať na túto oblasť.

Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady dosiahli predbežnú dohodu týkajúcu sa rozpočtu na budúci rok pod podmienkou, že Európska komisia nájde spôsob, ako zaplatiť neuhradené faktúry, ktoré dosahujú hodnotu 23,4 miliardy eur. Rokujúce strany sa dohodli na rozpočtových záväzkoch na úrovni 145,3 miliardy eur a platby by mali byť vo výške 141,2 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkVladimír Maňka
Firmy a inštitúcie Európsky parlament