Rozpočtové škrty ohrozujú amerických výrobcov mäsa

Maso
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 27. februára (WEBNOVINY) – Americké firmy, ktoré sa zaoberajú spracovaním mäsa, možno budú musieť pre hroziace škrty vo federálnom rozpočte dočasne zatvoriť svoje výrobné závody.

Informovalo o tom v utorok ministerstvo poľnohospodárstva s tým, že sa bude snažiť dopad na mäsospracujúci priemysel znížiť na minimum.

Automatické rozpočtové škrty v celkovej hodnote 85 mld. USD pravdepodobne vstúpia do platnosti v piatok, keďže predstavitelia vlády sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na krokoch, ktoré by tomu zabránili.

Podľa ministerstva to však znamená, že na dosiahnutie úspor, ktoré sa od štátnej potravinovej kontroly vyžadujú, bude musieť na 15 dní suspendovať svojich 8 400 inšpektorov, ktorí sa zaoberajú hygienou mäsa. Hrozilo by tak dvojtýždňové zastavenie produkcie mäsa v USA, keďže americké mäsokombináty bez prítomnosti hygienikov nesmú pracovať.

Štátne úrady odhadujú, že ak by inšpektori neboli k dispozícii počas dvoch týždňov v kuse, fabriky by prišli o objem výroby v hodnote približne 10 mld. USD a obchody a reštaurácie by krátkodobo mohli pocítiť nedostatok mäsa.

„Ministerstvo poľnohospodárstva urobí všetky potrebné kroky na zníženie dopadu opatrení na spotrebiteľov, našich zamestnancov a postihnuté priemyselné odvetvia. Presné dátumy voľna pre jednotlivých inšpektorov sme ešte nestanovili, nedá sa však pochybovať o tom, že rozpočtové škrty budú mať na aktivity potravinovej kontroly negatívny dopad,“ vyhlásila hovorkyňa ministerstva Courtney Roweová.

Niektorí poslanci navrhli rozdelenie výpadkov zamestnancov na dni, ktoré nebudú nasledovať po sebe, aby bolo možné zachovať prevádzku mäsokombinátov. Podľa ministerstva však fabriky musia počítať s odstávkami, pretože pri zachovaní požadovaných úspor jednoducho nebude k dispozícii dostatok zamestnancov na vykrytie jednotlivých výpadkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom