Rozprávky Jozefa Ľudovíta Holubyho sú už aj na internete

Holuby
Foto: mi.memoria.sk

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská národná knižnica (SNK) zdigitalizovala a sprístupnila na svojej stránke v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív viaceré pôvodné diela známeho slovenského botanika a etnografa Jozefa Ľudovíta Holubyho, medzi nimi aj knihy slovenských rozprávok či povestí.

Ako povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová, tento rok si pripomíname 90. výročie jeho úmrtia.

Na stránke sa nachádzajú pôvodné diela Jozefa Ľudovíta Holubyho – Z prechádzky Pezinkom a jeho najbližším okolím, Voda a vosk v poverách a čaroch ľudu slovenského, Výlet do šútovskej doliny v Turci, O rodinných menách Bošáckej doliny, Povesti a rozprávočky z Bošáckej doliny, Čo fígeľ, to groš a iné rozprávky, Rozprávka o Babe a čertovi.

Botanik a etnograf Jozef Ľudovít Holuby sa narodil 25. marca 1836 v Lubine a zomrel 15. júna 1923 v Pezinku. Študentské roky strávil na gymnáziu v Modre a na evanjelickom lýceu v Bratislave, teológiu študoval vo Viedni. Napriek tomu, že sa venoval kňazskému povolaniu, je známy predovšetkým ako botanik a etnograf.

Venoval sa floristike a patril medzi najlepších uhorských znalcov rodov ostružina, ruža, jastrabník a mäta. Prvý a najvýznamnejší herbár, ktorý si založil už počas štúdia v Bratislave, mal 10- až 12-tisíc položiek. V roku 1883 ho predal do Budapešti a dnes sa nachádza v múzeu v Bukurešti. Svoj výskum zameral hlavne na Bošácku dolinu.

Agentúru SITA informovala hovorkyňa SNK Miriam Michaela Štefková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom