Dovoz čínskeho tovaru, pre ktorý prišiel Imrecze o miesto, stále preverujú

Financna sprava
Finančná správa bude od januára budúceho roka doručovať elektronické úradné dokumenty vrátane príloh s rovnakými právnymi účinkami, ako pri doručovaní dokumentov v papierovej podobe. Foto: www.facebook.com

Slovensko stále čaká na rozsudok súdu k dovozu čínskeho tovaru do Európskej únie cez Slovensko, ktorý stál v roku 2018 miesto vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Slovensko sa podľa nej v tejto veci pripojilo k žalobe Veľkej Británie.

Slovensko peniaze neuhradilo

„Podľa aktuálnych informácií rozsudok v tomto spore zaznie najskôr v roku 2022,“ uviedla Rybanská. Aj preto ministerstvo financií podľa nej v návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2022 rozpočtovalo prostriedky v rámci rezervy na odvody do všeobecného rozpočtu EÚ.

Ide o rezervu v sume 326,1 milióna eur na prípadný mimoriadny odvod do rozpočtu EÚ ako kompenzácie na ušlom cle. „Uvedené prostriedky Slovensko zatiaľ neuhradilo,“ povedala hovorkyňa finančnej správy.

Ako dodala, finančná správa prijala ešte od roku 2018 opatrenia, ktoré viedli k útlmu dovozu čínskeho tovaru cez Slovensko do Európskej únie.

Retrospektívne nastavené pravidlá

OLAF pre spomínané podhodnotené čínske dovozy v roku 2018 vyrátal, že Slovensko má zaplatiť do rozpočtu Európskej únie colné úniky v sume až 300 miliónov eur.

Reakciou Slovenska bola spoločná žaloba s Veľkou Britániou voči pravidlám, ktoré retrospektívne nastavil OLAF. Ten však podhodnotené dovozy z rokov 2013 až 2015 stále prešetruje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frantiček ImreczeMartina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SROLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom