Rozvod Veľkej Británie s EÚ bude zrejme trvať dva roky

Brexit
Foto: Lauren Hurley / PA via AP

BERLÍN 24. júna (WebNoviny.sk) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz očakáva skorý začiatok rokovaní o ukončení členstva Veľkej Británie v Európskej únii. Reagoval tým na výsledky referenda, v ktorom britskí voliči hlasovali za vystúpenie krajiny z európskeho spoločenstva.

„Spojené kráľovstvo sa rozhodlo ísť svojou cestou. Myslím si, že ekonomické údaje z dnešného rána ukazujú, že to bude veľmi ťažká cesta,“ povedal v piatok Schulz pre nemeckú televíznu stanicu ZDF. Britská libra po referende prudko klesla, pripomenul Schulz a dodal, že nechce, „aby sa s eurom stalo čosi podobné“. „Očakávam, že rokovania o vystúpení začnú veľmi rýchlo,“ uzavrel predseda EP.

Európska únia neponúkne Veľkej Británii mimoriadne ústupky, čo znamená, že krajina by ju mala opustiť v horizonte dvoch rokov, ako tu upravuje Zmluva o EÚ. Vyhlásil to v piatok šéf poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber.

„Rešpektujeme a ľutujeme rozhodnutie britských voličov. Spôsobí to veľké škody obom stranám, v prvom rade ale Spojenému kráľovstvu,“ uviedol nemecký zákonodarca, ktorý reprezentuje v EP konzervatívny blok kancelárky Angely Merkelovej.

„Rokovania o vystúpení by sa mali ukončiť do dvoch rokov,“ dodal Weber vo vyhlásení. „Z nášho pohľadu v prípade Veľkej Británie nie je možné špeciálne zaobchádzanie,“ dodal. Britskí voliči vyjadrili vôľu odísť z EÚ a odísť znamená odísť, časy, kedy bolo možné selektívne využívať výhody členstva, sú minulosťou, zdôraznil Weber.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Manfred WeberMartin Schulz
Firmy a inštitúcie Európsky parlament