Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov
Slávnostný pochod počas slávnostného nástupu príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia odchádzajúcich plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Žilina, 6. jún 2014. Foto: SITA/Milo Fabian
17. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Rozvojový plán armády je zaseknutý, tvrdí exminister Fedor

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Rozvojový plán armády do roku 2024 je už viac ako 16 mesiacov zaseknutý v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kritizuje exminister obrany a poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Práve tento plán by podľa neho mal nadväzovať na schválenú Bielu knihu o obrane – načrtnutú stratégiu rozpracovať do konkrétnych projektov vyzbrojovania. „Je evidentné, že nie je zhoda medzi tými, čo plánujú a medzi tými, čo uvoľňujú financie,“ povedal Fedor na tlačovej besede.

Ministerstvo bude nakupovať

Pred niekoľkými týždňami sa pritom objavila ďalšia koncepcia, tentoraz o vzdušných silách. Ministerstvo avizuje aj nákup viacerých druhov techniky. Konkrétne sa hovorilo o dopravnom lietadle, obstarávaní vrtuľníkov alebo bojových vozidiel pechoty. Hovorí sa aj o prenájme letových hodín na stíhačkách.

„Ak chceme, aby bol proces avizovanej modernizácie prehľadný, transparentný a kontrolovateľný, musia byť známe plánovacie dokumenty na úrovni vlády,“ vyhlásil Fedor. Upozorňuje, že to už nie je záležitosť jedného rezortu, ale vláda musí deklarovať, že na také projekty sú aj zdroje peňazí. Navyše, mnohé z týchto projektov budú presahovať pôsobnosť tejto vlády. „Je mimoriadne dôležité, aby všetci vedeli o tom, aké zdroje budú vyžadované aj po ukončení mandátu tejto vlády,“ povedal poslanec.

Metóda postupnej obnovy

Minister obrany Martin Glváč v utorok členom brannobezpečnostného výboru parlamentu prezentoval, že plánujú také modernizačné projekty v armáde, ktoré si môže dovoliť zaplatiť z vlastného rozpočtu.

„Ideme tou metódou postupnej obmeny. To znamená, že každoročne vieme tie projekty, ktoré sme si naplánovali, zrealizovať,“ povedal v utorok Glváč po rokovaní brannobezpečnostného výboru.

Projekty, u ktorých by bolo potrebné dlhodobé financovanie, majú byť zakomponované v ich rozpočtoch na ďalšie roky. Takýto postup si už vykonzultovali aj s rezortom financií. „Aj koncepciu vzdušných síl aj materiál Hodnotenie bezpečnostnej situácie,“ dodal Glváč.

Odporúčané články

Do Afganistanu odchádza posledná rotácia slovenských vojakov Slovenskí vojaci NATO sú v strehu, cvičia ich pripravenosť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...