Rozvojový plán armády je zaseknutý, tvrdí exminister Fedor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov
Slávnostný pochod počas slávnostného nástupu príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia odchádzajúcich plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Žilina, 6. jún 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Rozvojový plán armády do roku 2024 je už viac ako 16 mesiacov zaseknutý v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kritizuje exminister obrany a poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Práve tento plán by podľa neho mal nadväzovať na schválenú Bielu knihu o obrane – načrtnutú stratégiu rozpracovať do konkrétnych projektov vyzbrojovania. „Je evidentné, že nie je zhoda medzi tými, čo plánujú a medzi tými, čo uvoľňujú financie,“ povedal Fedor na tlačovej besede.

Ministerstvo bude nakupovať

Pred niekoľkými týždňami sa pritom objavila ďalšia koncepcia, tentoraz o vzdušných silách. Ministerstvo avizuje aj nákup viacerých druhov techniky. Konkrétne sa hovorilo o dopravnom lietadle, obstarávaní vrtuľníkov alebo bojových vozidiel pechoty. Hovorí sa aj o prenájme letových hodín na stíhačkách.

„Ak chceme, aby bol proces avizovanej modernizácie prehľadný, transparentný a kontrolovateľný, musia byť známe plánovacie dokumenty na úrovni vlády,“ vyhlásil Fedor. Upozorňuje, že to už nie je záležitosť jedného rezortu, ale vláda musí deklarovať, že na také projekty sú aj zdroje peňazí. Navyše, mnohé z týchto projektov budú presahovať pôsobnosť tejto vlády. „Je mimoriadne dôležité, aby všetci vedeli o tom, aké zdroje budú vyžadované aj po ukončení mandátu tejto vlády,“ povedal poslanec.

Metóda postupnej obnovy

Minister obrany Martin Glváč v utorok členom brannobezpečnostného výboru parlamentu prezentoval, že plánujú také modernizačné projekty v armáde, ktoré si môže dovoliť zaplatiť z vlastného rozpočtu.

„Ideme tou metódou postupnej obmeny. To znamená, že každoročne vieme tie projekty, ktoré sme si naplánovali, zrealizovať,“ povedal v utorok Glváč po rokovaní brannobezpečnostného výboru.

Projekty, u ktorých by bolo potrebné dlhodobé financovanie, majú byť zakomponované v ich rozpočtoch na ďalšie roky. Takýto postup si už vykonzultovali aj s rezortom financií. „Aj koncepciu vzdušných síl aj materiál Hodnotenie bezpečnostnej situácie,“ dodal Glváč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin FedorMartin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky