Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaroslav Rezník
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

RTVS na jeseň zaradí do vysielania posilnených Reportérov

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) má záujem o silnú a vyprofilovanú investigatívnu reláciu Reportéri. „Investigatívu ako žáner neruší, naopak, bude ju ďalej posilňovať,“ na rokovaní Rady RTVS to povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Dal verejný prísľub, že od jesennej sezóny, po 15. septembri, sa jediná investigatívna relácia na Slovensku vráti na televízne obrazovky. „Verím, že bude lepšia, že bude kvalitnejšia a že bude dravejšia,“ povedal. Rezník sa zároveň zaviazal, že bude Radu RTVS informovať o tom, ako pokračujú prípravy na spustenie nových Reportérov.

Podľa Rezníka sa budú snažiť, aby súčasťou redakčného tímu bol aj právnik, ktorý bude redaktorom pomáhať, nie však obmedzovať ich tvorivú slobodu. Vždy je lepšie zaplatiť jedného právnika, ako riešiť súdne spory, myslí si šéf RTVS.

RTVS pracuje na oslovení konzultantov

Reportérom by mali pomáhať aj konzultanti, ktorí sa roky venujú investigatívnej žurnalistike. Na ich oslovení RTVS pracuje.

Rezník tvrdí, že k rozhodnutiu dočasne zlúčiť investigatívnu reláciu Reportéri s reláciou Občan za dverami, ktorá sa zameriava na problémy občanov v sporoch s úradmi a inštitúciam, ich viedlo to, že sa Reportéri v uplynulom období nevenovali závažným témam, ale prevažne občianskej publicistike.

Zároveň sa zvýšil sa počet sťažností na faktografické chyby. „Relácia Reportéri dlhodobo dopláca na skutočnosť, že sa jej v RTVS nevenovala náležitá pozornosť a nemala podporu, akú si tento typ výroby vyžaduje, bola poddimenzovaná po odbornej, personálnej i finančnej stránke,“ konštatoval Rezník vo svojom stanovisku k otvorenému listu, ktorý Rade RTVS aj jemu a šéfovi spravodajstva a publicistiky RTVS Jurajovi Rybanskému poslali Reportéri.

Vyšší počet redaktorov

Podľa Rezníka dočasné spojenie relácií vytvorí lepšie podmienky pre reláciu Reportéri do budúcnosti. Prinesie vyšší počet redaktorov na rovnaný vysielací čas a to vytvára predpoklad, že budú mať viac priestoru na prípravu, reagoval ďalej na otvorený list Reportérov šéf verejnoprávnej rádiotelevízie.

Spoločná relácia sa premiérovo bude vysielať v nedeľu na obed, v čase relácie Občan za dverami, a reprízu bude mať v pondelok večer v pôvodnom čase Reportérov.

Pritom premiérový čas je oveľa viac sledovaný. „Reláciu Reportéri nerušíme, dočasne ju fúzujeme a pozastavujeme len preto, aby sme ju opäť vrátili na obrazovky RTVS zdravšiu a súčasne precíznejšiu. Nechceme ju zrušiť, chceme ju zlepšiť. Rovnako ale nechceme, aby ďalej živorila bez jasného dramaturgického konceptu odsunutá do druhého vysielacieho pásma. Na to, aby sme pripravili zázemie potrebné pre jej reštart potrebujeme vykonať množstvo úkonov a organizačných záležitostí,“ dodal v stanovisku Rezník.

Investigatíva do vysielanie patrí

Predseda Rady RTVS Igor Gallo v úvode rokovania venovaného Reportérom vytýkal šéfovi RTVS, že sa o tomto kroku rada dozvedela až z médií.

Dohodli sa preto, že v budúcnosti bude rada v reálnom čase informovaná o takýchto závažných rozhodnutiach, aj keď sú kompetenciou manažmentu RTVS. Gallo je presvedčený, že investigatívna relácia patrí do vysielania verejnoprávneho telerozhlasu. Podľa Galla ho Rezník ubezpečil, že ju vo vysielaní chcú.

Rada RTVS zobrala na vedomie informácie generálneho riaditeľa RTVS o pozastavení Reportérov a jeho verejný prísľub o jesennom návrate relácie na obrazovky verejnoprávnej televízie.

Rada RTVS „konštatuje, že do vysielania RTVS jednoznačne patrí žáner investigatívnej žurnalistiky. Žiada generálneho riaditeľa RTVS, aby pravidelne na každom rokovaní Rady RTVS informoval o aktuálnom stave prípravy investigatívneho formátu,“ uviedla rada vo svojom uznesení, za ktoré hlasovalo všetkých osem prítomných členov.

Na rokovanie rady prišli aj redaktori

Na rokovanie Rady RTVS prišli osobne aj redaktori Reportérov Juraj Mravec, Lýdia Kokavcová, Katarína Začková, Tomáš Mrva, Soňa Gyarfašová a Pavol Fejér.

Verejnoprávny RTVS 8. januára informoval, že po 15. januári zlúči investigatívnu reláciu Reportéri s reláciou Občan za dverami, ktorá sa zameriava na problémy občanov v sporoch s úradmi a inštitúciami.

V reakcii nato sa na Radu RTVS otvoreným listom obrátila v piatok 12. januára redakcia Reportérov RTVS. List rade adresovali aj Rezníkovi a riaditeľovi sekcie spravodajstva, športu a publicistiky Rybanskému. Oficiálne dôvody pozastavenia relácie považujú za „nekorektné a faktami nepodložené“.

Následne dlhoročný investigatívny novinár, moderátor a jeden z redaktorov Reportérov Pavol Fejér v rozhovore pre denník SME tento týždeň oznámil, že ponuku prejsť do redakcie Občan za dverami neprijme. Fejér nie je zamestnancom, ale externým spolupracovníkom RTVS.

 

Relácia Reportéri získala za svoje reportáže viacero ocenení. Jej redaktori sa opakovane stali nositeľmi prémií Výročných cien Literárneho fondu za novinársku tvorbu a laureátmi Novinárskej ceny. Za ostatných šesť rokov dostali Reportéri RTVS od Rady pre vysielanie a retransmisiu dve sankcie najnižšieho stupňa, teda upozornenie o porušení zákona o vysielaní a retransmisii. Ide o nefinančný typ sankcie.

Zrušenie Reportérov a zmeny v tíme rozhlasových debát Dejiny.sk kritizovala medzinárodná novinárska organizácie Reportéri bez hraníc. Ostrý nesúhlas s týmito rozhodnutiami vedenia RTVS vyjadril Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Slovenský ochranársky snem a ich protesty podporilo množstvo osobností. K téme sa vyjadrili aj viacerí politici z vládnej koalície, ako aj z opozície.

Odporúčané články

Minister Maďarič má zlý pocit z udalostí v RTVS, generálnemu riaditeľovi poslal odkaz RTVS si musí zachovať svoju nezávislosť, Maďarič sa zapojí do diskusie o zmene financovania

Neprehliadnite

Prezident Kiska sa stretol so zástupcami cirkví, Židia nazvali Slovensko oázou pokoja Aktualizované: Deviata etapa 41. ročníka Rely Dakar už bola bez Svitka s Jakešom, smolu mal van Beveren Plechovky a PET fľaše sa budú na Slovensku zálohovať. Ako to ovplyvní ceny v obchodoch? Aktualizované: Šufliarsky nevylúčil obvineného Mariána K. z kruhu osôb, ktoré by mali záujem o jeho likvidáciu Putin obvinil USA a určité západné krajiny z destabilizácie Balkánu Video: Slovákov vystrašili správy o údajných únosoch detí, polícia hovorí o hoaxoch Video: Briti húfne nakupujú „brexit box“, tieto veci za 300 libier ich majú zachrániť po odchode z EÚ Aktivisti bojujú za lepší život pre sliepky v klietkach, podľa hydinárov je to nezmysel
string(217) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.