RTVS nebude komentovať politické vyhlásenia ku koncesiám

RTVS
Foto: SITA/Rozhlas a televízia Slovenska

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) nebude komentovať politické vyhlásenia k úhradám za služby RTVS, tzv. koncesionárskym poplatkom.

Ako vyplýva zo stanoviska RTVS k tlačovej besede ministra kultúry Mareka Maďarič, ktoré agentúre SITA poskytla manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS Dominika Šulková, RTVS zachováva princípy nezávislosti a nestrannosti a keďže téma možného zvýšenia koncesií je spojená s fungovaním RTVS, nebude RTVS komentovať politické vyhlásenia.

RTVS si naďalej plní svoje zákonné úlohy a uplatňuje aj mandát daný Radou RTVS na potrebu zmeny financovania. Preto podporuje úsilie ministra kultúry Mareka Maďariča o zmenu financovania verejnoprávnych médií a považuje ju za strategickú a nevyhnutnú pre zachovanie nezávislého fungovania médií verejnej služby,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Verejnoprávna rádiotelevízia dodáva, že podľa politického rozhodnutia o zmene jej financovania v budúcnosti prispôsobí svoje fungovanie finančným možnostiam a bude naďalej napĺňať podmienku vyrovnaného hospodárenia.

Maďarič je ochotný obetovať politický osud

Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), bude zvažovať svoje ďalšie kroky.

Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave, kde reagoval na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili koncesie. Presadenie tzv. koncesionárskych poplatkov je pre neho kľúčovým cieľom a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. „Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje,“ poznamenal.

Šéfa rezortu kultúry prekvapilo, akým spôsobom SNS oznámila, že návrh nepodporí. Slovenská národná strana v stredu 1. júna cez médiá upozornila, že „v tejto chvíli nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie„. Návrh novely zákona strana podporí až vtedy, keď „budú predložené jasné vízie budúceho vysielacieho programu, keď program a koncepcia vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania, od jazykovej kultúry, až po zostavenie programovej štruktúry„.

Podľa Maďariča to je neštandardné. Zvýšenie koncesií totiž minister považuje za zvýšenie nezávislosti. Programové vyhlásenie vlády schválila Koaličná rada, vláda aj Národná rada SR, preto ministra kultúry „nepríjemne zaskočilo, že jeden z koaličných partnerov cez médiá oznámil svoj zámer tento cieľ nepodporiť„.

Ak prídu k novele zákona konštruktívne pripomienky, ktoré budú viesť k splneniu cieľa, Maďarič je ochotný ich zohľadniť. Potrebné však podľa neho je, aby bol do tvorby kompromisu zahrnutý aj konkrétny minister. RTVS má dnes podľa jeho slov preukázateľné výsledky aj víziu rozvoja. „Nerozumiem prístupu koaličných partnerov, ktorí súhlasili s programovým vyhlásením vlády. Akokoľvek sa budeme tváriť, že vládny program je svätý, po tomto precedense už sväté nie je nič,“ povedal na tlačovej besede Marek Maďarič.

Poplatok radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe

Ministerstvo kultúry predložilo návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS do medzirezortného pripomienkového konania koncom mája. Jedným z cieľov je podľa rezortu zreálniť výšku príjmov verejnoprávneho RTVS z tzv. koncesionárskych poplatkov.

Novela by mala platiť od 1. januára 2017 a jej návrh sa dá pripomienkovať do 10. júna. Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020 v časti Kultúrna politika.

V ňom sa píše, že cieľom legislatívneho opatrenia, ktoré poskytne RTVS stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh, je zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o nový, tretí vysielací okruh.

Výška tzv. koncesií sa nemenila 13 rokov. Mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Od 1. januára 2017 by sa mala zvýšiť na sedem eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Maďarič
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia Slovenska