RTVS sa podarilo podľa Miku zastaviť pokles sledovanosti

RTVS
Budova RTVS Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Novému manažmentu RTVS sa podľa generálneho riaditeľa Václava Miku podarilo zastavil päťročný pokles sledovanosti spravodajstva v televízii.

Ako povedal v utorok poslancom výboru pre kultúru a médiá, podľa výskumov sa zlepšila aj jeho objektivita. Zvyšuje sa podľa neho aj informačná hodnota spravodajstva.

RTVS zatiaľ plní plánované príjmy na 50 percent. Mika však upozornil, že druhý polrok bude finančne nákladnejší. RTVS bude musieť vracať peniaze zaplatené za služby verejnosti tým, ktorí majú úľavy. Podnikatelia platili tieto úhrady už v úvode roka.

V Slovenskej televízii nevládne kontinuita

Zároveň upozornil, že rozpočet Českej televízie v porovnaní s rozpočtom televízie RTVS je päťnásobný. Veľký rozdiel medzi slovenskou a českou televíziou vidí Mika nielen vo financiách, ale aj v kontinuite. V Českej televízii je podľa neho 20 rokov kontinuita, naopak na Slovensku čo nový manažment, to nová koncepcia.

Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TA SR) Jaroslav Rezník poslancom oznámil, že súčasný redakčný systém agentúry je z roku 1994. Napriek tomu, že je 20-ročný, je funkčný. Jeho výmena je však finančne nákladná záležitosť. Rezník s ňou plánuje začať v roku 2016.

Po vzore zahraničných agentúr, napr. španielskej agentúry, chce na výmenu redakčného systému získať peniaze z eurofondov. Španieli dostali na to podľa neho 40 mil. eur. „Keby sme dostali desatinu z toho, budeme spokojní,“ konštatoval.

Poslancov zaujímalo, prečo RTVS neodoberá spravodajstvo TA SR. Poslanec Smeru-SD Miroslav Číž obe inštitúcie označil za štátne a preto je podľa neho nepochopiteľné, že RTVS nevyužíva služby TA SR. Magda Vášáryová (SDKÚ-DS) ho upozornila, že nejde o štátne, ale verejnoprávne inštitúcie. Rezník uviedol, že s Mikom rokoval, odovzdal mu ponuku na dodávku spravodajstva.

Mika však podľa neho povedal, že na tento rok to nemajú naplánované, ale ponuku budú zvažovať. Kampaň na propagáciu portálu TA SR www.teraz.sk stála podľa Rezníka cca 9 400 eur. Uviedol, že súťažilo o ňu niekoľko agentúr. „Ostatné výstupy v médiách boli vybartrované,“ povedal. Bilbordy stáli podľa neho cca 9 500 eur, čo je veľmi dobrá cena.

Kritika padla aj na plecia redaktorov

TASR
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Miroslav Číž sa pýtal, ako sa darí RTVS zlepšovať stav redaktorov a aký je stav publicistických relácií. Podľa neho je otázne, či relácia Lampa spĺňa etické parametre zákona o RTVS. V rozhlase kritizoval reláciu Z prvej ruky, pretože podľa neho u jej moderátora Juraja Hrabka bolo otázne, či bude dobrým verejnoprávnym redaktorom.

„Televízia nedisponuje ani jedným redaktorom, ktorý je schopný sprostredkovať základné spoločenské udalosti. U Hríba boli predpoklady, ale viaže sa na OKS, chodí s ním komentátor so Sme,“ vyhlásil Číž. Chýbajú mu zástupcovia ľavice, Štefan Hríb do relácie sem tam zobral aj niekoho z ľavicového spektra, ktorý však kritizuje ľavicové prostredie.

Nepáčila sa mu relácia Colnica, ktorá bola podľa neho nevyvážená. Vystupovali v nej ľudia z okruhu Sme, z ľavicového prostredia iba Michal Havran. Číž má dojem, že aj výber politických komentátorov je z pravicových kruhov. „Smer nechce zvýhodňovanie,“ uviedol s tým, že bude rád, ak by bol pomer vystupujúcich 40:60 (v neprospech Smeru – poznámka SITA).

Čížovi chýbajú aj diskusie o takých témach, ako je reforma penzijného piliera, či zdravotníctva. „Mám problém, aké osobnosti komentujú ekonomické udalosti. Mladí chlapci v oblekoch z bánk,“ povedal s tým, že tí sa vyjadrujú potom aj k iným udalostiam spoločenského života.

Podpredseda KDH Pavol Abrhan Čížovi odkázal, že by bol opatrný ísť do hodnotenia redaktorov a relácií. „Na to máme inštitúcie. Rada pre vysielanie a retransmisiu je na to. Ak to prenesieme sem, bude z toho politická šarvátka,“ zdôraznil Abrhan.

Podľa predsedu výboru Dušana Jarjabka sa v RTVS zmenila atmosféra. Pripomenul, že za bývalého vedenia vo výbore poslanci hovorili iba o peniazoch. „Dnes hovoríme, čo je dobré, čo zlé, čo chceme, aby sa zmenilo,“ povedal. Zároveň konštatoval, že spojenie televízie a rozhlasu je zlé a aj zákon o RTVS je zlý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav RezníkMichal HavranMiroslav ČížPavol AbrhanŠtefan Hríb
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaTASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky