RTVS uvedie štvordielnu dokudrámu o Cyrilovi a Metodovi

Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov
Záber z filmu Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov. Foto: RTVS

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Na obrazovkách Jednotky bude mať v sobotu 6. júla o 20:10 slovenskú premiéru prvá epizóda štvordielnej dokudrámy Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov (2013) režiséra Petra Nikolaeva, ktorá vznikla v spolupráci RTVS, Českej televízie a spoločnosti Three Brothers.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, zvyšné tri diely odvysielajú počas nasledujúcich troch júlových sobôt.

Na jeseň sa potom dostane do slovenských a českých kín aj celovečerná verzia snímky, ktorú potom v roku 2014 odvysiela aj RTVS.

Snímka vznikla pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, pričom mapuje celý ich život od detstva až po smrť vrátane ich odkazu. Svätí Cyril a Metod boli bratia narodení v 9. storočí v Solúne, ktorí sa neskôr stali významnými kresťanskými misionármi. Ich misie ovplyvnili kultúrny rozvoj všetkých slovanských národov, a preto sa im tiež hovorí Apoštoli Slovanov. Stáli pri zrode prvej slovanskej abecedy – hlaholiky, ktorú využili na preklad Starého zákona.

Obrazom: Dokudráma o Cyrilovi a Metodovi

Hlavné postavy vo filme stvárnili Roman Zach (Metod) a Ondřej Novák (Cyril), okrem nich v snímke účinkujú aj Josef Abrhám (Fotios), Milan Bahúl (Rastislav), Vladimír Javorský (Žrec), Radka Fidlerová (Živena), Jan Jankovský (Svätopluk) alebo Petr Borovec (cisár Michal III.). Scenár napísali Miroslav Osčatka a Petr Hudský, produkciu mal na starosti Viktor Krištof. Ten na tlačovej konferencii prezradil, že výroba snímky trvala dva roky, pričom sa nakrúcalo v Česku, na Slovensku, v Taliansku, Turecku a na Cypre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cyril a MetodVáclav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska