Rubeľ prudko klesol, oslabila ho najmä znížená cena ropy

Rubeľ, dolár, euro, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ruská mena sa oslabila o dve percentá, nadol ju zatlačilo aj zhoršenie ratingu krajiny zo strany medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings.MOSKVA 12. januára (WEBNOVINY) – Ruský rubeľ v pondelok prudko klesol. Nadol ho zatlačilo najmä oslabenie cien ropy, ktorá v pondelok zlacnela o viac ako dve percentá na zhruba 49 USD za barel, čo je blízko 5,5 ročného minima. Ruská mena si do 7:40 GMT odpísala dve percentá a oproti doláru sa obchodovala na úrovni 62,85 RUB/USD. Rubeľ zlacnel aj oproti euru, a to o 3,2 percenta na 74,53 RUB/EUR.

Rubeľ tiež negatívne ovplyvnilo zníženie ratingu krajiny zo strany medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings. Tá totiž v piatok znížila dlhodobý emisný rating (IDR) Ruska v domácej a v cudzej mene na stupeň BBB- zo stupňa BBB.

Rating nadradených nezabezpečených záväzkov v domácej a v cudzej mene agentúra takisto znížila na stupeň BBB- zo stupňa BBB. Výhľad dlhodobých ratingov IDR je negatívny. Zhoršenie ratingu Ruska odráža presvedčenie agentúry, že hospodársky výhľad Ruska sa od polovice roku 2014 výrazne zhoršil vzhľadom na oslabenie rubľa a pokles cien ropy.

Obchodovanie na ruskom akciovom trhu však bolo v pondelok zmiešané. Moskovský akciový index RTS, ktorý je denominovaný v dolároch, posilnil do 7:40 GMT o jedno percento na 1 531 bodu, index MICEX denominovaný v rubľoch však klesol o 1,9 percenta na 768 bodu.

(1 EUR = 1,1813 USD)

(1 EUR = 72,8910 RUB)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom